5 cest jak trénovat efektivně v časech virové krize

Jak trénovat v čase virové krize? Karanténa omezuje pohyb, tréninkové možnosti jsou omezené. Cyklisté jsou na tom ještě relativně dobře, plavci jsou na tom asi o dost hůře. Ať tak či onak, závodní sezona začne… no bůhví kdy. Intenzivní tréninky si i proto můžeme nechat na jindy. Samozřejmě i protože tvrdým tréninkem si zásadně snižujeme imunitu. Pokud nebydlíte někde v horách, jste stávající situací určitě dotčeni, ale sport je také určitě součástí vašeho života. Takže jak na to?

1 – Čas
Většina lidí má více volného času. Kdy naposledy byla vaše tréninková jednotka kompletně odtrénovaná zcela dobře. Úvodní protažení, závěrečné protažení či menší silový blok na závěr. Využití rollerů, posilovacích gum, dechové cvičení – to vše by mělo být součástí tréninku. Ruku na srdce, v naprosté většině případů na to nemáme nikdo čas.
Trénink se často omezuje jen na kolo, využijme situace a udělejme to pořádně a kompletně! Není to jen o našlapaných kilometrech, ale i o mnoha opomíjenýnch věcech.

2 – Izometrie
V omezeném prostoru je výborným nápadem trénovat izometricky. „Plaňka“ je jasná, ale i takový vzpor klečmo (na všechny čtyři) je výborných výchozím cvikem. Zvednout lehce kolena, zabrat komplet břišním svalstvem, začít „dýchat do žeber“. Komplexní cvik a ideální pro cyklisty.
Samozřejmě klasikou je dřep s oporou o zeď. Ultimátní cvičení lyžáků na ZŠ je stále velmi dobře použitelné.

3 – Plyometrie
Dřep je krásný cvik, ale pokud sportujete, uděláte jich stovku, než to začne trochu bolet. Přidejte si k tomu výskok! Stále málo? Kliky s odrazem a tlesknutím nebo kombinace – angličáky. Dá se kompletně cvičit i ve velmi omezených podmínkách!
Ještě lepší je nejdřív seskočit ze židle a až pak skočit výš, třeba na stůl.

4 – Technika
I tréninkový prostor je omezený, třeba se dostanete na horském kole jen někam – proč se nenaučit pořádně nějaký konkrétní sjezd třeba? A když jsme doma na válcích, příklad, jak se dá jezdit je tu o pár článků níže. Ukažte, že to umíte také – nebo vás to naučím já : )
Každopádně, dá se naučit stát na místě v obýváku. Jestli chcete pár tipů a triků, zde je skupina na FB – tréninková poradna. Na semaforech budete pak čekat jak skutečný profík, hezky bez šlápnutí na zem.

5 – Improvizované cvičení
Omezené možnosti cvičení jsou jen příležitostí. Chcete dřepovat? Vemte válce, stoupněte si doprostřed a chytněte bočnice. Krásný improvizovaný mrtvý tah. Na každý válec se dá přilepit i petka s vodou a dostat se už i na solidní váhu. Pořád málo? Stoupněte si na nějakou knížku, váhu budete zvedat z nižší pozice a cvičení bude ještě o něco těžší. A zaberou trochu jiné svaly.
Takhle koneckonců nosíme jako trenéři na závodech – jediná možnost jak pobrat hromadu válců najednou.
Jako posilovací guma se dá použít duše. Roztočte přední kolo v natažených rukách a otáčejte tělem s krásným „gyroskopem“.

Možnosti jsou neomezené, chce to jen trochu kreativity.

Chcete poradit? Neváhejte se zeptat : )

You may also like...

Napsat komentář