Dobrý trenér

Definice trenéra je jednoduchá, je to ten kdo někoho trénuje.

Definice dobrého trenéra, to je už horší. Článek tématicky navazuje na trénování online.

Opět použijeme lehce matematiku a statistiku. Trenér se každý rok věnuje v nějakém oddíle (libovolný sport) deseti sportovcům. Mančaft se mu v průběhu pěti let kompletně obmění. Trenér patří k těm zkušenějším a vede sportovce již dvacet let. Celkem mu prošlo rukama tedy cca čtyřicet sportovců dlouhodobě, přidáme ještě nějaké další (začnou a za chvilku končí atd…) a řekněme, že se staral o cca šedesát lidí, o nichž už něco věděl a věnoval se jim.

A postavme vedle sebe několik smyšlených trenérů. František, to je trenér co trénuje odmalička Contadora. Karel, ten vede mládežnický oddíl. Je konečně úspěšný, má našeho nejlepšího juniora a budoucího mistra světa. Pepa je pak Karlův konkurent, má každý rok někoho na bedně na silničním MČR, ale vždycky se najde někdo, kdo jeho svěřence porazí. Je lepším trenérem František, Karel nebo Pepa?

Přidejme k tomu řeč čísel. František má jednoho sportovce, který vždy vyhrává. Karel také, dalších pět sportovců v týmu končí vždy za sportovci, které trénuje Pepa.

Prostor v médiích bude mít určitě největší František. Ale podobně jako v článku o zátěžových testech, podívejme se, co vlastně měříme. František zná jen velmi dobře Contadora – takže je „velmi dobrým trenérem Contadora“. Karel, ten má nejlepšího juniora a svému řemeslu také určitě rozumí. Otázkou je, do jaké míry měl to štěstí a z těch šedesáti lidí, kteří mu projdou rukama, se našel jeden talent čistě statisticky. Pepa by byl teoreticky favoritem, už jen protože je poslední a text by k tomu měl směřovat. Jenže – pravidelně na bedně – asi to budou dobří sportovci a dobře vedení, ale cyklistika je o vítězství.

JEDINOU podstatnou věcí je to, jestli se jeho sportovci zlepšují.

Kam tedy mířím. Kvalita trenéra by obecně neměla být hodnocena nejlepším sportovcem. Ani tím nejhorším, za to už vůbec nemůže. Ale určitě ani ne nějakým průměrem týmu. Podstatným ukazatelem by mělo být zlepšení sportovců po dobu, co se o ně daný trenér staral. Tedy matematicky, nějaké to zlepšení mediánu (nejčastější hodnota).

A myšlenka článku? Jako u většiny ostatních – zamyslete se, než k nějakému trenéru půjdete. NENÍ podstatné, jestli trenér závodil na kole, případně jak dobře. NENÍ podstatné, jestli má vystudovanou FTVS či je dokonce lékařem. V zásadě ani NENÍ podstatné, jestli trénuje podle citu, tepů, wattů nebo třeba postavení hvězd. JEDINOU podstatnou věcí je to, jestli se jeho sportovci zlepšují.

 

You may also like...

3 Responses

  1. Honza K. napsal:

    No nevim, mozna, ze nejlepsi trener je ten, ktery tem sportovcum dava smysl a ma cit aby se mu jeho svěřenci nezrujnovali.

  1. 31.7.2015

    […] je celá trenérská kariéry nevýznamná. Už jsem se o tomto rozepsal v článku „dobrý trenér„. Modelová situace: Trenér začíná fungovat řekněmě už ve 25 letech, velmi zkušeným […]

Napsat komentář