Dogma zátěžových testů

Ehm…  tenký led!  Pozor!

Dnes spíše poznámka, na zamyšlení. Už jsem to jednou nakousl, ale opakování je matkou moudrosti (nebo senility?)

Co měří standardní zátěžový test?

Je prováděn v naprosté většině případů testování u nás. Sednete na kolo, stoupnete na běhátko. Roztočíte nohy, chvilku se zahřejete a najednou to začne bolet. Zvedá se odpor. U běhátka se dokonce zvedá ono běhátko a ještě ten pás zrychluje. Společné na obojím je neustále se zvětšující se zátěž. Do toho se zpravidla dusíte maskou, protože měří poměr kyslíku a oxidu uhličitého ve výdechu. Občas vás bodnou jehličkou s tím, že prý něco o laktátu. Test na běhátku končí pádem a zvracením. Test na kole končí pouze zvracením.

Co z toho plyne? Samozřejmě, jezděte na kole – to běhátko je fakt pakárna.

Tak ale vážně.

Změřeno bylo hodně, údajů je také hodně.

V praxi byla změřena schopnost přejet jeden kopec, který je neustále prudší a prudší a vy stále zrychlujete.

Závodů tohoto typu je skutečně velmi málo.

Znám člověka a byl jsem s ním společně dokonce na zmíněných testech, když mu bylo oznámeno že má doslova: “výkonnost průměrného hobby sportovce”. Faktem také je, že v té době vyhrával co se dalo. Na skutečně velkých mezinárodních závodech.

On tam samozřejmě jistý vztah je, dnes je to ale skutečně jen poznámka na zamyšlení. Co vlastně měříme a jak s tím naložíme. Protože tento druh testů vůbec neměří např. schopnost regenerace. A protože cyklistika není atletika, je nám tento druh testů menším střípkem do mozaiky, jak u jiných sportů.

 

 

 

You may also like...

3 Responses

  1. Pepa napsal:

    Na zamyšlení určitě dobrá poznámka. Ovšem nabízí se otázka jak tedy řešit nebo kam se obracet s žádostí o “sportovní” test více komplexnější než jen zátěžový?

    • admin napsal:

      To je pak už jiná věc, priorotně jsem měl na mysli to, že i s relativně špatným výsledkem tohoto testu můžu být dobrý cyklista a naopak. Resp jen jsem chtěl upozornit, že je třeba přemmýšlet co vlastně měříme. Jsem teď jen na telefonu, ale testy se dělají třeba i teréní, přístroj na měření si človek veze na zádech 🙂 Ale z telefonu se mi nechce hledat link 🙂

  1. 21.9.2018

    […] Dogma zátěžových testů […]

Napsat komentář