Dokonalé šlapání I. – Proč cyklisté musí cvičit?

První článek ze série směřující k dokonalé technice šlapání. Zaměřím se hlavně na opomíjená průpravná cvičení směřující k cíli velmi efektivně. Takže k tomu cvičení, proč? Důvodů se najde hned několik. Ale ten nejsnáze pochopitelný je základní fyzika.

Zákon akce a reakce známe ze školy totiž všichni.

Hned také pochopíme, které „core“ cviky jsou pro cyklistiku vhodné a které extrémně důležité.

 

Při šlapání působíte nějakou silou na pedál. Stačí si ale uvědomit, že stejnou silou ale působíte i na horní polovinu těla a tělo vlastně zvedáte ze sedla.

S tím, že se nezvedneme, nám dost pomůže gravitace. Jenže zpevněné tělo nám umožní přenést všechnu sílu z nohy na pedál. Tělo naopak fungující jako pružinka nám moc nepomůže. Sílu na pedál, kterou tak pracně zvyšujete tréninkem, doslova „pohřbíte“ vypružením v těle.

Správně fungující horní polovina těla (a schválně nepíši střed těla, core atd – je to komplexní) umí vytvořit solidní zázemí pro pracující nohy.

Dejte mi pevný bod a pohnu zemí.

Pokud bude tím pevným bodem pánev, budou nohy pracovat velmi efektivně. Pokud budeme bez pevného bodu, celý vršek těla se bude vlnit.

Odtud plyne často pohyb v bocích, vlnění páteře, vyrovnávání nohou klidně i krkem a celou hlavou.

Stačí se jen malinko zamyslet a každému dojde, že vyrovnat pohyb nohou celým vrškem těla je děsně složité. Nakonec musíme zapojit vlastně všechny svaly, protože jakmile rozvlníme páteř, už se musí zapojit vlastně každý sval, včetně rukou.

Jenže ono to není jen o tom pevném bodu.

Nohy nejsou elektromotor a šlapeme střídavě levou a pravou nohou.

Takže vyrovnávací síly horní poloviny těla, stabilizaci pánve a všeho co je výš, musíme provádět se stejnou frekvencí jako šlapeme.

Tedy vykompenzovat a připravit pozici pro šlápnutí levou nohou a hned vzápětí naprosto opačně. Zde vstupuje do hry i koordinace pohybů.

Opět se v článku vracím k onomu videu z válců zde na blogu. Umění šlapat na válcích jednou nohou a bez držení řídítek totiž není až tak o vlastní technice šlapání. Resp. ona to je technika šlapání, ale to zajímavé se neděje v nohách ale v horní polovině těla.

 

A zde jsme u těch cviků.

Plaňka je super, ale my potřebujeme řešit nikoliv izometrii ale i právě svalovou koordinaci a dynamiku. Už jsem to lehce popsal v minulém článku, takže až se pustíte do hledání, o jakém to cviku jsem vlastně mluvil – hledejte bear crawl.

No a jako vše, i správný cvik se dá dělat blbě. Pardon za výraz, ale je to tak.

Pokud budete dělat dlouhé kroky, budete cvičit. Ale v našem případě jsou cílem stabilizovaná záda, rozhodně ne je přetáčet. Zde je prostor pro osobní trénink, tohle na TrainingPeaks nedám 🙂

V časech virové krize mám i myšlenku na instruktážní videa. Probrat to každopádně můžeme ve free poradně na FB

 

 

 

 

 

You may also like...

Napsat komentář