Jak probíhala studie?
V listopadu jsem odstartoval interní studii tréninku. Počet sportovců se postupně tenčil, až jsme se dostali k solidními jádru, se kterým jsem pracoval 8 měsíců. Výsledky shrnu v přednášce na Instagramu 3.6. od 18:00
Do přednášky je týden, tak ať to nemusím celé odříkávat a hlavně ať vznikne prostor pro dotazy, krátký souhrn celé studie.
Vybíral jsem sportovce v co nejvíce homogenním prostředí – bez velkých změn v tréninku, bez zranění před studií atd. S historií vedou v trainingpeaks či s možností jí tam nahrát z connectu, stravy atp. Všichni 25let + , abych odfiltroval zlepšování se věkem. Tréninkový objem od 10 000km, byť pár sportovců mělo méně. Cílem bylo vybrat sportovce aktivně žijící a sportující, ideálně v režimu multisport. Zrušení závodního programu kvůli karanténě efektivně prodloužilo tréninkové období a hezky homogenizovalo i přípravu.
Hned zpočátku vypadla přibližně třetina lidí, celou studii jsem koncipoval jako free službu. Tj. nikomu jsem neprodával svoje služby, což by mohlo zkreslovat výsledek. Byť jsme zejména respirační trénink zařadili u několika lidí. Stejně tak jsem ale vyžadoval vcelku velkou míru vlastní iniciativy a schopnosti stanovovat termíny. Protokol byl totiž vcelku nabitý, a protože to “žralo” dost času a celá myšlenka byla studium efektů tréninku, vše jsem chtěl mít zdarma.
Část lidí tedy reálně vypadla po prvním/druhém testování z časových důvodů. Překlopení do ražimu trenér/klient znamenalo reálně také vyřazení, protože jsme změnili už hodně věcí a zlepšení bylo příliš evidentní aby šlo přisuzovat jen jedné věci. Odpovídá to i psychologickémum profilu jednotlivce, kdy jsem nechtěl měřit někoho, pro koho to bylo impulsem začít “se sebou něco dělat”. Tady opět docházelo k jasnému zlepšení.
Stejně i nutrice musela zůstat homogenní – to byl problém, s většinou klientů jí upravíme velmi rychle 🙂
Vstupní test
- 5-1-5 test + 3x wingate (30s + 30s)
- Pohovor, stanovení profilu, napojení na TrainigPeaks.
Kontrolní test po 14 dnech
- 5-1-5 test + 3x wingate (30s + 30s) / FTP test
Aplikce změn v tréninku
- Celková časová dotace pro sport se nemění
- Stávající návyky se nemění
- Reálně tedy šlo buď o náhradu nějakého tréninku jiným, nebo kompletní překopání plánu.
Kontrolní test po dvou měsících
- 5-1-5 test + 3x wingate (30s + 30s)
- FTP test
Kontrolní test po pěti měsících měsících
- 5-1-5 test + 3x wingate (30s + 30s)
Kontrolní test po sedmém měsíci
- 5-1-5 test + 3x wingate (30s + 30s)
- FTP test
Protokol jednotlivých testů byl stejný, zkrácený 5-1-5 s cílem definovat základní limitace. Po pauza na odpočinek pak tři úseky do maxima na 30s s pauzou 30s s cílem změřit změny v dosaženém výkonu na začátku každého jednoltivého intervalu a jeho konci. Plus trend změny smo2 a O2Hb.
FTP test klasických 5min + 20min
Sportovce jsem si rozšktulkoval do několika “tréninkových programů”. Základem bylo stanovení limitace a její posun, aniž by došlo k nárůstu objemu tréninku. Co se týče sportů, skupina byla složená zejména z cyklistů + cyklistů a běžců. Čistý triatlonista ani běžec ve skupině nebyl, reálně jsem hledal spíše “sportovce”, než profesionála.
Hlavní výstup se skládal z následujících kategorií i jejich kombinací
- Změna struktury tréninku, bez zásadní změny složení vlastních tréninkových jednotek
- Respirační trénink
- “Srdeční trénink”, tréninky dodávky kyslíku do svalu
- Intenzivní trénink na využití kyslíku svalem
- Tempový trénink
- “Polarizovaný trénink” – reálně změna rozložení intenzit
- Silový trénink
- Kompenzační trénink zásadního charakteru – (vy)řešení postury, dysbalancí atp
- Nahrazení tréninku regenerací
Kontrolní skupina absolvovala testování, trénink běžel stále dál “tak jako vždy”.
Pokračování pak tedy 3.6. online na Instragramu 🙂
Kompletní podklady a zdrojová data (bez jmen atd) budou po přednášce v Premium zone