Mimojiné…

Na tréninku jsem dostal nedávno otázku, co všechno musím dělat jako trenér mimo vlastního trénování.

Je toho hodně 🙂

Třeba takové plánování, ale myslím že otázka mířila jinam, na nutnou necyklistickou činnost. Takže třeba aktuálně tu mám dvě takové jobovky. Rozhodl jsem se prosadit evidenci tréninku online a nelíbí se mi schválený kalendář závodů.

….dovolte mi prosím zareagovat a lehce připomínkovat výsledek kalendářního kongresu z pozice trenéra mládeže a juniorské dráhové reprezentace.

Uvědomuji si náročnost rozhodování a jistou nutnost termínových kolizí, ale stávající stav považuji za extrémně „nedotažený“.

 

Jestli je u nás nějaká rychlostní disciplína mezinárodně úspěšná, jsou to sprinty na dráze. Metodicky je také rozvoj rychlosti na dráze velmi důležitý zejména u (mladší) mládeže – kadeti, žáci.

 

  1. Zařazení MČR ve sprintech těsně před MČR na silnici způsobí absenci sportovců na tomto MČR, protože silniční MČR má samozřejmě větší prestiž. (jeden den pauza mezi MČR na silnici a dráze)

 

  1. Zařazení dvou ČP proti sobě (Framar – sprinty, Hodkovice – silnice) způsobí opět to samé.

 

Prakticky tak v kalendáři není jediný sprinterský závod pro žáky a kadety!

 

Za trochu méně závažné považuji pak pro juniory absolvování MČR na silnici, MČR ve sprintech a MČR v časovce družstev (v tomto pořadí) během pouhých deseti dnů. Toto se netýká samozřejmě nejlepších sprinterů, ale v situaci, kdy je počet juniorů obecně nižší, je to reálně neabsolvovatelné i pro „střední část“ startovního pole.

 

A ta metodika….

Návrh metodiky pokročilého vykazování činnosti

Stávající stav

Systém evidence tréninky vychází z „papírového formuláře“, používaného po desetiletí. Je tedy vyzkoušený, funkční a spolehlivý. Převod do „excelové“ podoby v poslední dokádě pak ulehčil a zpřehlenil papírovou práci s vlastním formulářem. Mezi další výhody patří neprovázanost na konkrétní platformu (MS Excel, OpenOffice…), dostupnost a jednoduchost. Systém z principu eviduje vše, co šlo evidovat v minulosti – tedy zejména data z tachometru. Další parametry evidence jsou pak většinou kvalifikovaný odhad (intenzita tréninku zejména).

Evidujeme:

Čas v zatížení (celkem)

Čas v intenzitě (potažmo druhu zátěže – časovka, síla atd.)

Vzdálenost

Rozdělení na druh zátěže (SKP, OKP)

Doplňkové informace (tep, nemocnost, fáze, regenerace)

Navrhovaný stav

S rozvojem internetu, prakticky neustálého připojení na družicový signál GPS a rozvoj dalších měřících zařízení (wattmetr např.) je umožněno evidovat další parametry tréninku. Díky sdílené formě online pak lze jednoduše přecházet mezi vlastní evidencí (výkazem) a plánováním tréninku, oboje pak prakticky bez zpoždění.

 

Možnosti evidence:

Trasa (evidence GPS)

Čas v zónách dle dalších parametrů (výkon)

Samostatným benefitem pak je nemožnost špatného odhadu vzdálenosti, dopočtů atd. Prakticky se setkávám s poklesem ujeté vzdálenosti s přechodem na měření dle GPS v dlouhodobém horizontu.

Cílem není nahradit stávající systém, ale umožnit nový jako variantu evidence. Zejména pro mladší kategorie se domnívám, že je evidence pomocí tabulky více než dostatečná.

 

 

 

 

You may also like...

Napsat komentář