RECENZE: Seminář pro vytrvalostní sporty

Dnes v krátkosti o jedné události a vcelku ojedinělém semináři
Seminář pro vytrvalostní sporty – úvod do analýzy tréninku. Úvodem se musím přiznat, že jsem musel odejít dříve na trénink, takže část mám jen zprostředkovanou dalšími týmovými trenéry – celkem jsme tam byli v počtu pěti trenérů za Kovo. Vzhledem ale k mé motivaci, kterou ještě rozvedu, to bylo ale plně postačující.

Úvod do analýzy tréninku, základní metriky TrainingPeaks a další věci. Na první pohled je to z mého pohledu vlastně zbytečná věc, protože pokud používám Golden Cheetach a WKO4, měl bych to znát. Ale moje motivace byla trošku jinde – do tréninku s wattmetrem nejsem tak “zapálený” jako Tomáš Mika, takže jsem si chtěl poslechnout, jak danou problematiku nastíní a uvede. Prostě mám rád různé názory 🙂

Ono to je totiž hlavně tím, že jsem trenér jednak mládeže a druhak hlavně na dráze. Super věc je křivka výkonu na 5s, 30s, 60s…  jenže je třeba odstínit růst daný čistě věkem a vzhledem k počtu wattmetrů v týmu to je trochu problém. No a dráha, tam máme danou vzdálenost, měříme čas, nefouká nám – prostě wattmetr je fajn, ale u mládeže nepřináší takovou přidanou hodnotu. V neposlední řadě, limitace u mládeže většinou není čistě ve výkonu – nejdřív je třeba naučit se na trénink vůbec chodit, zdravě cvičit, stravovat se, rozjet se…   obrovská rezerva je vždy v psychologii. Takže připravit trénink na watt přesně jde, ale s takovou časovou investicí, že se často vyplatí dělat něco jiného. To jsem chtěl jen vysvětlit svou “skepsi” – neshazuji téma, jen se v tréninku například mnohem více přináší informace z Moxy, když se omezím na externí pomůcky.

Takže k semináři, organizace na jedničku – den předem dorazil ještě email s podrobnostmi a oragnizací. Možná bych zvážil příště konání v restauraci, protože na jednu stranu je fajn že je se kde najíst, na druhou stranu stále dotazy na to co si kdo dá dost ruší. Stejně jako když se začne roznášet polévka 🙂  Takže kdyby někdo chtěl pořádat semináře, naše klubovna na Kovu je k dispozici, pevně věřím že se dohodneme.

Já osobně mám rád matematické pozadí, možná i proto používám radši GC – což je “surovnější” nástroj než WKO4. Narážím tím na normovaný výkon, ještě si sám udělám takový výzkum jak hodně lidé rozumějí co to vlastně je. Resp. jestli někomu vůbec vadí, že tomu nerozumí – mě by to totiž děsně vadilo, protože od NP se odvíjí vlastně všechny metriky v tréninku podle výkonu.

Každopádně jako cyklista jsem se v mírném úvodu dozvěděl věci, které jsou třeba jasné atletům či triatletům – ale o měření výkonu při běhu vím skutečně “kulové”. Překvapilo mě, že při plavání se používají jen stopky a neměří se ani tep. Opět další poznámka pro mě osobně, rozhodně o této problematice chci vědět více.

Potěšila mě účast i pár jiných cyklo trenérů – myslím že jen semináři, debatou po nich a na nich můžeme nějak posouvat své znalosti. Takže prosím všechny, koho napadne uspořádat seminář, minimálně já se pokusím určitě dorazit. Případně pište blog – už jsem tu něco málo sepsal a doufám že publikujících trenérů bude jen víc a víc. Ať už takhle nebo na facebooku třeba. Každopádně sdílením informací a následnou diskuzí se můžeme posunout všichni o něco dále.

Takže za mě obrovské díky Tomášovi, jen tak dál. A kdo by chtěl přijít, jsou vypsané další termíny.

Vlastně to ani nebyla recenze, to bych měl najít nějaké mouchy. Ale pokud se v přednáškové místnosti topí v krbu, nám pyromanům už nechybí vůbec nic.

Takže ještě jednou – bylo to moc dobré.

 

You may also like...

Napsat komentář