Vibrační válec a unavený sval

Vibrace aplikované na tělo nejsou žádná novinka. Naopak. V mnoha domácnostech se vyskytovalo množství vibračních pásů a sám si pamatuji že babička také jeden měla. Stálo se na podložce a o záda se omotal pás, který byl připojen na vibrační jednotku. Předpokládám, že se po tom mělo hubnout.

Loni jsem ale četl krásnou studii, jak propojit tyto nepodložené jevy s moderní technologií. Konkrétně s Moxymonitorem.

Šlo o využití vibračního pěnového válce k lokální aplikaci na poškozený sval. Poškozený tréninkem samozřejmě.

Závěry nejsou asi nijak šokující. Nicméně, v dnešním světě se pohybuje obrovské množství elementů údajně zlepšujících výkon. Od doplňků stravy po posilovací prvky a konče různými zázračními metodami. Podkladů potvrzující jejich funkčnost je většinou minimum. A když, je spíše věcí náhody že něco funguje. Reálně se totiž málokdy totiž ví, proč to vlastně funguje.

Nápad použít moxymonitor se mi děsně líbí! Obdobně jsem totiž četl několik studií, popírajících např. vliv masáží. Do budoucna bych toto velmi rád také změřil, je možné, že lze na základě svalových limitací (pohyb tHb) definovat případnou potřebu masáží. Psychologický efekt je zřejmý, ale každý jev, který se dá kvantifikovat je přeci krásný 🙂

Za změření by stálo určitě i samotné použití jóga válců, ale tam nejde o vibrační terapii ale tlakovou.

Link na studii,Link na použitý válec

Měřena byla skupina deseti lidí, měřila se mimojiné desaturace a re-saturace vzhledem k zátěži. Kontrolní skupině nebyla aplikována vibrační terapie, měřená skupina absolvovala desetiminutovou aplikaci opakovanou po osmi hodinách.

Výsledek?

desaturation and re-saturation oxygen kinetics became significantly faster in the experimental group

Závěr studie:

Celkově výsledky této studie podporují teorii, že EIMD (poškození svalů) narušuje normální průtok krve a tím dodávku kyslíku do svalu. EIMD také snižuje výkon v úlohách založených na síle, jejichž účinky se mohou projevit od 60 minut a trvat až do 48 hodin. Z údajů skupiny EXP (experimentální skupina) lze předpokládat, že lokální vibrační terapie oslabila mikrokvaskulární poškození způsobené EIMD, čímž zlepšilo průtok krve a dodávku kyslíku zvýšenou vazodilatací. Zdá se, že lokální vibrační terapie také zmírňuje akutní ztrátu síly spojenou s EIMD. Konkrétně autoři této studie doporučili zásah lokální VT na frekvenci 45 Hz po dobu 10 minut po tréninku a až dvě další denní aplikace v rámci holistického tréninkového plánu. To by mohlo zvýšit dodávku kyslíku do tkáně, která byla zatížena, pomoci při odstraňování metabolického odpadu a zlepšit výkon svalů.

 

You may also like...

Napsat komentář