VO2 Master – první dojmy
Možná jste zaznamenali na FB či instagramu fotky nové technologické hračky. Byť moji portovci teď vypadají, jako že chtějí strhnout establishment jako Bane v Batmanovi, opak je pravdou. Cílem je nastolit vládu poznání 😊
K čemu je taková maska dobrá?
Samozřejmě něco měří. Vzduch, potažmo kyslík.
Jestli si pamatujete z chemie či biologii vzorce s produkcí energie v těle, vybavujete si určitě i to, že jednou z těch věcí, co tam vystupuje je právě kyslík. Takže na základě množství kyslíku do těla vstupujícího můžete velmi dobře usoudit, co se v těle děje. Až dodělají i CO2 měření, bude to taková bomba, že to bude neskutečné. No, snad to jednou bude.
Aktuálně měříme jen vzduch (ventilace, tedy množství a dechová frekvence) a množství kyslíku. I bez CO2 je to naprosto super. Samo o sobě tolik ne, ale v kombinaci s Moxymonitorem to je už masakr. Moxy totiž měří kyslík ve svalu.
Pokud znám množství kyslíku co vlétlo do těla plus mám informaci ze svalu kolik toho dorazilo, je to už solidní informace. Když máte moxymonitory tři, jako mám já, změříme i práci dechových svalů, kterou můžeme projit s dechovou frekvencí. Pro kontrolu fungování těla se ještě podíváme, kolik kyslíku je ve svalu, který právě nepracuje.
Tolik krásná teorie.
Praxe je tvrdší.
Moxy verze 3 umí jen ANT+, moxy verze 5 už umí Bluetooth. Tj. první problém bude konektivita dat. VO2Master umí Bluetooth, nicméně vysílá data jen do android/ios aplikace. Když se chete daty zaobírat trochu smysluplně, můžete si zobrazit na telefonu graf. Ne, bohužel, tohle smysluplné není. Takže z telefonu si to můžete poslat emailem na počítač. Export dat je pak v takovém formátu, že přesně tohle si představujete od zařízení v této cenové relaci.
Aby se v tom prase vyznalo.
Nabízí se rozšíření mé aplikace Aurelius o Bluetooth měření, ale na tohle se mi nepodařilo sehnat investora. Zadarmo to nebude, ale už takhle tahle aplikace stála dost peněz. Umí odchytávat vše ANT+ v okolí, ale na Bluetooth protokoly se budu muset ještě podívat.
Praktické informace
Člověk se v tom nedusí. To je fajn. Je to trochu nekomfortní, ale dýcháte jak šnorchlem, takže vzduchu je dost. Práce ve vlhkosti je zatížená dost chybou, takže je to fajn, ale pokud si tam naplivete, chce to vyčistit. Do laborky super – jenže tam mají klasickou spirometrii. Tohle řešení do terénu by chtělo trochu rychlejší výměnu filtrů. Dovedl bych si představit odjet úseky a intervaly řídit čistě ventilací/dechovou frekvencí. Pro jistý typ tréninku to bude lepší ja moxy. Ale potřeboval bych pak sportovce udržovat v nějakém „suchém“ stavu. Odepnout vše, vyčistit a zapojit není úplně rychlé. Možná bych to uměl vyřešit dvojicí masek a jedním senzorem a vše to mezi úseky prohazovat. To je otázka do budoucna.
Funkce bazálního metabolismu je bezva. Spočítat klidový metabolismus je fajn, jen to trochu visí na nastaveném zatížení těla. Tohle si musím ještě prostudovat, jak dopočítávají. Každopádně, s monitorem CO2 by to bylo naprosto excelentní – změřit metabolismus bez labortoře a v terénu, by byl neuvěřitelný masakr.
Za mě neuvěřitelně mocné zařízení, které je zatím limitováno (opět) absencí odpovídajícího SW. Nejen ke správě dat, ale i k analýze. Dostat to vše do grafů v Golden Cheetah se dá, ale proboha za tuhle cenu proč?
Pokračování článku jsou pak první naměřená data, ty už jsou zařazena ale v Premium Zone.
error loading data