Není tempo jako tempo

tečky znázorňují pracovní interval a trend u tHb – nahoře rostoucí pokaždé, dole relativně stabilní

Trénink řízený „tempem“, procentem závodní rychlosti a prostě takový ten typ tréninku už hodně podobný závodům. Většinou jde o specifický sport, takže zatímco cyklista i běžec trénují různě v posilovně či v bazénu, tempové tréninky už se dělají na kole resp. při běhání.

Popis je tak nějak pro všechny plus/minus stejný. Můžeme to odpíchnout od procenta rychlosti, VO2max či čehokoliv jiného, ale tak nějak se předpokládá že to bude pro všechny stejné.

Jenže ono není.

Například dnešní trénink je vcelku jednoduchý. 3x6minut popsaných právě něčím výše uvedeným. Jeden jede rychleji, druhý pomaleji – ale v zásadě MAJÍ JET STEJNÝ TRÉNINK. Ale pes je zakopaný v tom, že nejedou.

Klíč k vysvětlení poskytne nikoliv tento trénink, ale drobný zátěžový test. V tom je právě rozdíl, který často zmiňuji. Na měřeném tréninku něco najdeme. (nejvíce asi v tomto článku)Jdeme s tím do trošku homogennějších podmínek, takže na ergometr a trénink osekáme o pár vnějších vlivů. Pokud řešení nenajdeme, postupně se propadneme do čistě laboratorního testu a potenciálně až k základům, k lékařům a hledání problémů někde v hlubších vrstvách.

Každopádně, co je vidět na těchto obrázcích? Dvojice sportovců jedoucí velmi podobný trénink, resp. velmi podobně plánovaný a popsaný. Zobrazena je hladina tHb. A co nevidíme? Kompletně rozdílný průběh!

Takže sice stejný plán, nicméně pokud je reakce jiná, musíme zareagovat. Protože jen jeden z nich svůj plán plní. Ten druhý trénuje něco jiného.

Což nemusí být pochopitelně špatně.

Ale trenér by měl vědět, co chce trénovat : )

 

You may also like...

Napsat komentář