Kdy se vyplatí jíst řepu

Čtenář tohoto blogu nepochybně ví, že se nám při sportu mění množství krve ve svalech. Tělo má několik možností i důvodů, proč rozšiřovat či smršťovat cévní stěny. Většinou zde řeším extrém, kdy si intenzivním cvičením (svalovým stahem) vytlačujeme krev ze svalu a vlastně ho dusíme. Nebo třeba druhý případ, kdy si vasodilataci (rozšíření cév) způsobíme špatným dýcháním a hromaděním CO2 v krvi.

Dnes se podíváme na základní jev. Jev, kdy tělo okamžitě se cvičením (poklesem saturace) začne řešit nedostatek kyslíku v tkáni. Nejjednodušší cestou je rozšíření cest v tkání.

V červeně vyznačené části začínáme sportovat – dojde k poklesu saturace (modrá křivka) a zároveň mírně vytlačíme krev ze svalu (pokles hnědé křivky). Práce ale pokračuje dále, saturace stále klesá a množství krve reaguje na tento pokles jedinou svou možnou reakcí – rozšířením a zvýšením průtoku.

Teď si ale představte, že svět není jednoduchý. A každý jsme originál. A stejně jako někdo reaguje pomaleji na blížící se hozený míč, někomu reaguje pomaleji i toto rozšiřování cév.

Prakticky si tedy někdo dusí svoje svaly více, než jiný.

A to jsem u té řepy.

Ten dusič, ten by měl jíst tu řepu.

 

Dnešní články jsou praktické aplikace přečtených studií. Vztah VO2max a Wingate testu v prémiové části, myslím ale že i sdělení jak změřit potřebu řepy je docela fajn 🙂

 

 

Studie k přečtení: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5625075/

Dietary nitrate restores compensatory vasodilation and exercise capacity in response to a compromise in oxygen delivery in the noncompensator phenotype

 

Dohledal jsem si i dvouměsíční tréninkový program s cílenou prací právě s nějakým non-responderem (člověkem, co mu to moc nefunguje). Výsledek je na posledním screenu. Reakce THb je po daném tréninkovém rozvojovém programu výrazně lepší (zelená křivka) – dosahuje vyšších hodnot. Mimochodem tento článek je pak vcelku v rozporu s obecným přesvědčením, které celou problematiku dost zjednodušuje. Placaté THb jako takové. K tomu se dostanu zase příště.

You may also like...

Napsat komentář