Sportovní výživa – prakticky

Právě jsem dokončil další letošní etapový závod – Závod míru nejmladších, tedy pro kategorii žáků. Trasy extrémně náročné, každý jeden závod sám o sobě je těžší, něž běžný pohár pro tuto kategorii. Sportovci objedou během tří dnů tři silniční závody a jednu časovku. Křest ohněm.

Nejdříve ještě podotknu, že nikomu nic nevyčítám a smekám před partou pořadatelů, kteří dokáží zorganizovat tento závod.

Také bych chtěl říci, že jaké si to kdo udělá, takové to má. Je na odpovědnosti nás, trenérů, zajistit naše sportovce. A v tomto věku je zásadní naučit (začít učit) i výživu. Výživu v závodním režimu, kdy cílíme na maximalizaci energie, maximalizaci regenerace a stravitelnost. Je to etapový závod a první kamínky do mozaiky sportovní kariéry pokládáme zde.

Ještě než se dostanu k pointě, chtěl bych zmínit koncept učení – učíme se chybou. Chyba není negativní, chyba je příležitost, něco se naučit. Pokud k chybě nedojde, těžko se poučíme. A právě dětské kategorie slouží vlastně k hromadění chyb, protože je třeba jich „nasekat“ co nejvíce. Získávat zkušenosti, to je to co potřebujeme. A průzkum bojem má také svou hodnotu.

Tak a teď k pointě příběhu.

Snídaně zajišťuje místní jídelna.

Dva rohlíky, plátek šunky a sýra, jogurt a pečené musli v sobotu.

Dva rohlíky, džem, šáteček v neděli.

Kakao nebo čaj, který je prakticky nasyceným cukerným roztokem a lžička v něm téměř stojí – po oba dny.

 

Ty děcka to objedou, to je jasné. Jenže po etapě je nakrmíme také něčím sladkým. Doporučený příjem bílkovin pro tento týden prakticky není možné dohnat (!). A podotýkám že je prakticky jedno o jakém doporučeném množství se bavíme – ono to vycházelo hluboce pod veškerými doporučeními, která se třeba neshodnou – ale ty bílkoviny se tam vyskytovat musí.

 

Pokud to vezmeme jako chybový příklad, ze kterého se máme poučit, jedině dobře. Vzhledem k tomu, že se takto děti stravují zřejmě běžně, vysvětluje nám to skutečně mnoho věcí. Je to takový ten tvrdý kontakt se realitou.

 

Jde totiž o to bazální množství. Ano, pokud jete TdF či Giro, musíte sníst prakticky kilogram sacharidů denně  – jinak ten závod není možné zvládnout. I tak ale potřebujete bazální množství energie v tucích a bílkovinách.  A na rohlík s marmeládou se Cotkytle skutečně přejet solidně nedá 🙂

 

 

 

 

You may also like...

Napsat komentář