Kontinuální měření laktátu

V tréninku už vcelku dlouho používám kontinuální měření glykémie, článku o tom je i zde vcelku hodně. Na duben letošního roku se chystá ale první veřejně dostupná novinka – kontinuální měření laktátu.

 

Technologie jsou na to různé a na první pohled vcelku překvapivé.

 

Dubnový release vypadá vcelku nadějně, protože už se to používá ( https://pubs.acs.org/doi/full/10.1021/acssensors.1c01009 ). Princip je zajímavý a měří se laktát z potu (!). Senzor zároveň měří pH a teplotu. Korelace mezi vypočítanou hodnotou laktátu s odběrem z krve je v zásadě do deseti procent. To je mimochodem výborná hodnota, protože už jen nakládání s odběrovými papírky a podmínky práce s nimi posouvají terénní odběry na vcelku podobnou úroveň.

Někdy v roce 2024 mají být dostupné i přímo hodinky, které sice nejsou asi tak daleko, ale zase už operují s cenou. Zařízení za 4000,- a pak měsíční senzor 2000,-. V zásadě jde o obdobné částky jako u měření glykémie, pouze je třeba si uvědomit že odběr glykémie z prstu stojí jednotky korun, laktát se blíží stokoruně.

Jedinou firmou, která není ve formátu startupu je Abbot – který produkuje nejlepší senzory na měření glykémie. Jejich Lingo má měřit i ketony (!) což by posunulo měření opět do kosmu. Nicméně, předpokládám že zpoždění dat bude podobné jako u glykémie a v tom případě to bude velmi obtížně použitelné.

 

Obecně se na kontinuální laktát velmi těším, protože to posune tréninky zase o obrovský kus cesty dál. Hlavně totiž budeme umět změřit sportovce v terénu, nikoliv pouze v laboratoři.

Kdo někdy odebíral laktát při reálném tréninku v reálném prostředí tak ví, jak se to vše strašně liší od přesné a klidné laboratoře.

A popsat chování těla v průběhu zátěže, bez nutnosti zastavovat? Získat závodní data? Neeskutečná bomba!

You may also like...

Napsat komentář