Odolnost II.

V přechozím videu jsme si v krátkosti představili problematiku odolnosti při tréninku. Zmínil jsem úvodní článek “rant na vytrvalost“, kde se v několika článcích věnuji právě této problematice.

V praxi jde o to, že se poměrně výrazně mění naše vnitřní prostředí v rámci tréninku.

Mám rád k této problematice i sprinterský test – dáte si sprint all-out, počkáte minutu a jedete znovu. A znovu, znovu, znovu…   A teď se můžeme podívat na naměřené hodnoty. Měl jsem sportovce, který v prvním úseku předvedl pouhých 700W, nicméně u desátého se pohyboval stále na slušných 600W. Pokud budete mít na měření klasického sprintera, sice tam “foukne” klidně 2000W, v dalším úseku to bude 1500W a třetí nejsíše  nedokončí.

I toto je forma odolnosti.

Díky poklesu efektivity těla se nám po dvou hodinách jízdy na 200W stává konstatní obtížnost spíše někde okolo 220W – mohlo by se i říci, že nám dochází k inflaci výkonu. Je to dnes populární termín, tak proč ho nepoužít. A cizí termity mám rád 🙂

 

Jedním z praktických důsledků je modifikace oblíbeného FTP testu, kdy by se pro zachování metabolického zatížení měl výkon spíše snižovat – což se často i děje, ale většinou není cílem optimalizace výkonu. Alespoň ne vědomá.

 

Dalším z praktických důsledků je tréninku pod VT1 pro mládež. Zatímco je velká souvislost mezi výsledky na závodech v kategoriích Elite a U23 a naměřenou odolností, u juniorů tomu tak není. Interpretovat to lze dvojím způsobem.

  • Jednak, trénink v nízké intenzitě nijak mladším sportovcům nepomáhá z hlediska výsledků. Může se zdát tedy zbytečný
  • Nicméně, pokud se zanedbá, v následujících kategoriích je stanoven výkonnostní strop.

 

A ano, toto je částečně “vědecky” formulovaná potřeba nikoliv ani tak polarizovaného modelu tréninku, jako spíše potřeba změny koncepce tréninku. Trénink pod VT1 totiž skutečně nemusí být organizovaný a reálně zde přecházíme do konceptu tělocviku na školách, sportu s rodiči a obecně motivaci ke sportu.

 


V pokračování článku si řekneme, proč je často intenzita pro spalování tuků spíše blíže sweet spot tréninku, než čistě Z2 tréninku.

You may also like...

Napsat komentář