Upřednostňované sporty a jejich seznam

Vyšel seznam sportů, které dostávají prioritu a každý kdo na seznamu není, tak brečí. Pochopitelně.

V čem je krásné provázání s běžným sportem? K čemu to celé povede? A proč má prioritu golf před triatlonem? O tom všem je dnešní článek.

 

Prioritizace sportů. Otázka je, jestli lze vůbec jednotlivé sporty nějak porovnávat. Je úspěšný florbal, který hrají prakticky čtyři země? Nebo hokej, náš národní sport, kde jich není o moc více? Jak chcete porovnat počty fanoušků na sociálních sítí dvou různých sportů – když jeden sport je převážně dětský a sociální sítě má nejspíše silné a jiný sport dělají spíše dospělí sportovci? Počty sledujících na Instagramu porovnávat s počty sledujících na TikToku či Facebooku? Návštěvnost vrcholných akcí, pokud mají infrastrukturu – fotbal či hokej s návštěvností akcí, které infrastrukturu nemají nebo se jezdí mimo placený prostor – cyklistka?

Každé z použitých kritérií je v zásadě nesmyslné.

Na druhou stranu, sypat státní peníze do sportů které nikdo nedělá? Bobistů máme cca půl druhé stovky (odkud to tahají, těžko říci: https://cf.datawrapper.de/Hhf8r/6/ ) Florbalistů jsou pak mraky protože je to prostě sport vhodný to tělocvičny v rámci tělocviku.

Obecně, co taková potřebná infrastruktura? Máme budovat více tělocvičen na florbal nebo podpořit bobisty a udělat v každém druhém městě dráhu.

 

Prioritizace rozhodně potřeba je. Na tom se tak nějak obecně shodneme všichni. Neshodneme se rozhodně ale na pravidlech prioritizace. Rychlobruslení nikdo nedělá ale výsledky Martina Sáblíková má. Stavět jí halu? Nebo to podpořit a postavit jich hned pět?

 

Zveřejnit takový seznam bez nějaké hlubší debaty je asi to nejhorší co se mohlo stát. Hospodské porovnání sportů mezi sebou, boj všech proti golfistům či třeba právě bobistům.

 

Hlubší debata by ale vedle k jednomu. K tomu co nikdo neřekl a dokud se to neřekne, není možné nastavit prioritizaci obecně jakkoliv transparentně.

Co je vlastně cílem?

Chceme medaile z OH? Tak se podívejme kolik je bobových drah na světě a postavme jí v každém okresním městě. Bude to levnější než podporovat fotbal či hokej, který sice baví hodně lidí, ale medaile z OH, MS, ME přivézt prakticky moc nemůže.

Chceme aby mládež sportovala? Florbal je jasná volba, tělocvična a florbalka do každé vesnice.

Chceme mít celkově zdravou populaci? Do každé vesnice solidní bazén.

Chceme aby se lidé chodili na sport koukat? Potřebujeme zázemí pro sporty s velkou kapacitou, takže rodinné tribuny na fotbale.

 

Takhle lze pokračovat donekonečna.

 

Problém je prostě v tom, že zde máme seznam podporovaných sportů, který někdo tvořil v dobré víře. Váhy nastavil dle úspěchů i podle toho, jak to lidi baví. Za mě kritérium sociálních sítí smysl dává. Jen tedy úplně nevím jak ho konkrétně interpretovat, protože většina sportovních federací má sledovanost jak podprůměrný influencer ve věku 15 let.

Podporovat kdejaký sport je finanční nesmysl, prioritizace je potřeba. Ale je třeba vycházet z toho, že si řekneme co tím chceme vlastně dosáhnout.

A to nikoliv ve formě spravedlivého rozdělení peněz, protože to spravedlivé nebude nikdy.

Ale říci si, co od toho sportu očekávám a dát federacím jasný úkol. Chtít od fotbalistů medaile z MS je fajn nápad, ale tak nějak tušíme, že tento cíl je o několik řádů finančně náročnější jak třeba právě ty boby. Počty sportující mládeže jsou také fajn, ale co sport dospělých a cíle ke zdravé a udržitelné populaci? Třeba právě dostupnost bazénů je tady zcela kritická.

A úplně stejné je to s běžným tréninkem nebo zátěžovým testem. Nejdříve musíme říci, čeho chceme dosáhnout a až pak to můžeme zkoušet dělat. Když neřeknu co je cílem, nikdy nebudu vědět, jak toho dostáhnout.

 

Jak vidíte, problém definování cíle máme nejen v tom makro pohledu, ale i v běžném každodenním tréninku.

 

Slíbil jsem i to porovnání golfu a triatlonu. Golf beru za zcela obskurní sport pro děti, tím bych chtěl začít. Na univerziádě mi před lety jeden golfista tvrdil, že ujdou i několik kilometrů a že to je fakt náročné. Přišel si totiž k nám na pokoj poptat nějaké gely, což nás málem zabilo (málem jsem spadl z palandy). Můj spolunocležník mu zákeřně dal kofeinové tablety a že si jich má vzít pět. Podle mě se klepe na greenu ještě dnes. Nicméně mrkněte na www.seskolounagolf.cz  Zapojili 14 000 dětí do nějakého, nejspíše samozřejmě virtuálního, projektu. Nemyslím že by to byl sport bohatých, jak se traduje. Ale je to spíše rekreační činnost, která je ke všemu pohybově dost nevyvážená a oproti třeba právě atletice či plavání v zásadě nezdravá. V tom tkví právě ta absence cílů, kdy je právě triatlon zase brán za sport, který dělají lidé co neumí běhat, plavat ani jezdit na kole. Rozhodně to je ale kombinace sportů, které chceme naučit děti – a když k tomu přidáme v zásadě libovolnou míčovou kolektivní hru, máme zajištěn vcelku komplexní motorický rozvoj celého těla.   Jenže – kolik lidí z těch co rozhodují potkáte v bazénu či v rybníku v neoprenu? Spíš je potkáte právě na greenu.

 

You may also like...

Napsat komentář