Intenzita tréninku

Existuje nespočet tréninkových metod, vždy se ale pracuje s intenzitou tréninku. Existuje zajímavá meta studie, srovnávající vliv tréninku kde se kombinuje intenzivní a easy trénink společně s přístupem, kdy se trénuje tempově – sweet spot atd.

Protože se nám jedná o vytrvalostní výkon, jako porovnání si vezmeme V̇O₂peak, Wpeak, ale také celkový výkon při časovce. Takže dva parametry vztažené k předpokladům výkonu a jeden čistě výkonnostní parametr.

Jelikož jde o meta studii, obecně je výhoda ve výrazně větším počtu „kusů“, problém je v různé metodice. Obdobně je pak problémem také délka studie, která se pohybovala od 2 do 12 týdnů tréninku.

Co se změřilo?

Hodnota V̇O₂peak vzrostla o 2.5 mL/kg/min na vcelku solidní statistické hladině, což je zajímavé číslo. Zde se bavíme tedy o tréninku, který obsahuje intenzivní trénink.  Očekávané zlepšení aerobního výkonu až o 5% se ale nedostavilo u výkonu měřeného tam kde to je podstatné. U časovky. Tam nezáleželo prakticky vůbec na tom, jestli sportovci do tréninku zařadili tréninky ve vyšší, než závodní rychlosti (= intenzivní tréninky)

 

Otázka která je klíčová je pak následující – kam se poděl ten kyslík navíc? Pokud se díky intenzivnějšímu tréninku dostaneme do hladiny, kdy máme k dispozici kyslíku více, měli bychom z principu jet rychleji.

Kámen úrazu může být efektivita pohybu a následná biomechanika. Ta by se sice intenzivním tréninkem potenciálně měla zlepšovat, nicméně při nesprávně provedené technice pohybu to může mít i opačný efekt.

Prostě, pokud se chcete naučit hezky sedět na kole, chce to občas jet rychle ale právě rychlostní sprinty mohou způsobit návyk směrem k pohybu v horní polovině těla.

To stejné platí u běhu.

Tam ale můžeme vcelku dobře sledovat právě díky vyšší biomechanické náročnosti vliv zvýšené hladiny kyslíku. Pokud při běhu ve středním tempu začnete dýchat zhluboka a dostanete tak do těla více kyslíku, zrychlíte. Jenže se dostanete do zóny, kdy se vám už začne rozpadat biomechanika – řekněme že z běžného tempa 5min/km zrychlíte na (svých) nadstandardních 4:30min/km.

Celé nás to vede k tomu, že intenzivní trénink je třeba dělat motoricky správně, jinak je velká šance že jen trápíte své tělo.

Což se hodí právě v začátku sezóny, protože teď je období prvních intenzit a je třeba je dělat správně.

 

 

 

You may also like...

Napsat komentář