Pohyby v kotníku (nejen)

Z časovky v Jevíčku jsem nedávno dával do skupiny na FB screen. Jde o extrémní závod, jeden z největších závodů pro kadety (sportovci 16let) v Evropě. A vítězové tohoto závodu míří do protour. Mají prostě tak veliký přebyte výkonu, že přeperou vše okolo.

 

Na fotce jede sportovec na 112 otáčkách a stejně chytl přes minutu a půl – a to jen Adam jako jeden z nejlepších našich závodníků. Celkově skončil sedmnáctý, což je bezvadný výsledek. O to ale nejde, dnes se podíváme na dva sportovce na této časovce (měl jsem jich tam sedm). Jeden jel vcelku rovnoměrně, druhý už tolik ne. A tu rovnoměrnost hodnotím pohybem v kotníku.

Šla by tomu udělat trendová analýza, ale ono je to vidět i pouhým okem. A jen dodám, že jeden ze záznamů je o něco málo kratší.

 

Co z toho lze usuzovat? Že vnější projevy, v tomto případě pohyb v kotníku, nám velmi dobře ukazují, jestli jsme na udržitelné úrovni nebo ne.

Právě při tomto závodě, kdy se pohybujeme na limitu otáček, kdy prakticky výkonový problém má sportovec zhruba v polovině startovního pole, je technika šlapání extrémně zásadní.

Samozřejmě nám to neříká nic o tom, jak máme trénovat. I když možná trochu říká, protože velká část sportovců by svou ekonomiku pohybu mohla zlepšit smysluplnou jízdou (např.) na válcích.

 

Foot AR je úhlový rozsah chodidla a dětské vysvětelní toho co to je, jsem ukázal zde.

Trendově je druhá polovina závodu s větším pohybem v kotníku

a toto je vcelku rovnoměrné

 

Pohyb pánve – vcelku rovnoměrně (hodně) po celou dobu závodu – tenhle sportovec se kroutil strašně (!) na to, že by potenciálně mohl jet výrazně rychleji. Tohle budeme ještě řešit

Posed beze změny – naklonění trupu po celou dobu závodu identické.

Tady je sice menší pohyb v pánvi, ale kontiunálně rostoucí. Vzhledem k otáčkám je to ještě vcelku solidní graf, i když i 15 je vcelku dost. Rostoucí trend v zásadě nevadí, značí ale samozřejmě únavu koordinace

A toto je takvá zajímavost – jiný posed cestou na obrátku. Nikoliv o moc, ale o trochu ano. Jednak je zde vidět nižší úhel (více na tom leží) ale hlavně více “zalehl” cestou zpět. Zpátky je to trošku z kopce, což to mírně podporuje, ale spíše jde o nezapracovaný posed na kole. Opět prostor k tréninku (!)

You may also like...

Napsat komentář