Trénink více nebo chytře?

O víkendu jsem dal na instagramový profil trojici rádoby vtipných citátů. Takový ten hlubší jsem si nechal schválně na závěr – „Oni jako nejsou lepší, jen více trénují“. (obrázek na konci textu)

V komentářích se začalo objevovat upozornění na to, že možná netrénují více ale trénují lépe. Efektivněji. Tak nějak jsem to čekal, proto to šlo na závěr.

Rád bych tohle proto rozvedl více. Tady na blogu v „about“ mám napsáno, že jsem trenér se zájmem o efektivní trénink.

Jaký je tedy vztah mezi tréninkem „lépe“ a „více“?

Platí zároveň, že „někdy je méně více“?

Je totiž obrovským omylem zaměřit se čistě na to záludné slůvko „lépe“. Díky pokroku v poznání lidského těla umíme udělat rozhodně lepší tréninkové jednotky než před třiceti lety. Nemusíme trénovat 5h, když stejného efektu umíme dosáhnout za pouhé 3h tréninku.

Čistě u rozvoje vytrvalosti umíme pracovat s výživou, umíme pracovat s průtokem krve svalem a tak přesně víme, jak onen starší model tréninku fungoval a co v našem těle stimulovat. Víme, že někomu stačí zařadit těžší převod nebo naopak lehčí – víme jak stimulovat biomechaniku i metabolismus a víme, že se nemáme vracet z objemového tréninku hladoví.

Ano, umíme nahradit těch původních 5h za nové a strukturované 3h. Je tohle onen efektivní trénink?

Toto je totiž pouze krok první. A jak tak bývá, u kroku prvního se také často skončí.

U efektivního tréninku nejde totiž o to, kdo udělá stejný efekt za méně času. Jde o to, co náš efektivní sportovec udělá s tou rezervou 2h, kterou si udělal.

Pokud to doslova protlemí u telefonu, hodil veškeré moderní znalosti doslova do kanálu. Ta rezerva dvou hodin nám umožní primárně lépe regenerovat!

Ano můžeme se více protahovat, zajít si na masáž a cokoliv, co nám zlepší regeneraci (Zásadní je pití – nejdříve je potřeba se napít mimochodem).

Jenže to pořád není ono. Vyšší regenerace sama o sobě je k ničemu, ta nás lepším neudělá.

Ta rezerva se totiž musí využít k tréninku!

Takže díky moderním technologiím a vědeckým poznatkům budeme místo pěti hodin trénovat pořád pět hodin?

Nikoliv!

To jsme teď u myšlenkového kroku číslo dva.

Pokračujeme ale do finální fáze, kroku číslo tři. Esence efektivního tréninku.

Víte proč se náš původní sportovec zastavil na hranici našich pěti hodin tréninku? Víc totiž neuregeneroval. Buďte si jistí, že zkusil trénovat více, ale prostě se stával horším – ta potřeba regenerace byla neúprosná.

Jenže pokud my dnes umíme stáhnout oněch pět hodin do nových třech, zkusme trénovat klidně i šest! S využitím moderních metod to totiž dokážeme uregenerovat. Efekt tréninku bude v přepočtu nikoliv oněch původních pět hodin, ale klidně osm.

To je totiž onen efektivní trénink. Nikoliv stáhnout hodinovou dotaci na minimum. Musím vás zklamat, ale jestli chcete být ve svém oboru, disciplíně, vlastně čemkoliv – nejlepší, musíte tomu věnovat maximum možného času.

Takže závěr? Trénujme lépe ať můžeme trénovat více.

  • Bez zranění z přetížení.
  • Dvoufázově, protože to zvládneme.
  • Plni energie z přirozené stravy.
  • Mentálně v pohodě, protože to je jediné udržitelné.

 

 

 

 

 

 

 

 

You may also like...

Napsat komentář