Trénink jako šatní skříň
Nedávno mi přišel na testování jeden sportovec. Při konzultaci před testem jsem si vymyslel krásnou analogii, o kterou se dnes podělím. Před testem klasicky musíme analyzovat tréninkovou minulost a obecně stav těla, tady jsme to tedy trošku protáhli, ale o tom to není. Při pohledu do TrainingPeaks jsem narazil na naprosto krásnou strukturu tréninku.
A o té struktuře je dnešní šatní článek.
Náhodně skočíme někam o pár měsíců zpět, třeba do pondělí. 3x5min, následně 2x8min a hned poté upět něco podobného. V úterý opět popisek tréninku „jak ze žurnálu“ – 30s s pauzou 1min opakovaných na nějakém výkonu. O ty čísla tolik nejde, ani o to opakování. Fascinovala mě ale nejen neskutečná pečlivost při vedení tréninku, ale hlavně bezvadné podklady pro analýzu.
Při pohledu na jeden konkrétní den to bylo naprosto nádherné! Každá tréninková jednotka se dala krásně popsat a měla jasný cíl něco stimulovat. Tenhle borec má prostě bezva tréninky!
Abych použil tu šatní analogii, trička v komínkách, košile na ramínkách a vše pečlivě vyžehlené a navoněné.
Pouze když člověk od té šatní skříně trošku poodstoupil, objevila se drobná zvláštnost. Na dvou sloupečkách ponožek totiž leží trička. Vše krásně složené. Vedle ponožek jsou pak naleštěné polobotky a na nich leží, světe div se, krásně složené plavky. Hned vedle na ramínku dvojice košil, vedle nich ale zimní bunda následovaná perfektním sloupečkem letních klobouků.
Tohle uložení nedávalo nejmenší smysl.
Jednotlivé tréninkové jednotky vypadaly sice krásně, ale jejich provázání a následnost bylo čistě podle pocitů. Taková zvláštní metodika, kde na jednu stranu vidím perfektní trénink řízený wattmetrem a na druhou stranu trénink založení čistě pocitově.
„Jak jsi k takovému plánu přišel?“
„Přečetl, něco Instagram jiných závodníků, něco doporučení…“
Pokud budu pokračovat v analogii šatní skříně, je tahle hyperkorektní skříň jedním extrémem organizovanosti. Druhým je pak sesypání všeho oblečení na jednu hromadu.
Otázkou je, z kterého systému se v potenciálním závodě oblečeme dříve?
Vyjde to dost dobře asi nastejno. Každopádně, obrovská energie vynaložená pro skládání oblečení musí být vynaložena efektivně. Potřebujeme „provázat“ šatní skříň tak, aby fungovala jako celek. Nikoliv vyplnit například veškerý prostor, což by se dělalo právě různým přeskládáváním.
V tréninku je to obdobné. Středeční trénink nezačíná tedy v 10:00! Začíná tím co jsem dělal v pondělí a v úterý a TAKÉ TÍM, co jsem v ty dva dny jedl. V kontextu toho, že pondělí nás vede až někam k sobotě je na místě uvědomit si, že všechny tréninky musí dávat smysl DOHROMADY.
Každá jedna sebelepší tréninková jednotka nebude mít efekt sama o sobě.