Top 8 chyb při jarním najíždění

Dnes se podíváme na základní chyby při jarním najíždění, protože tak se jim dobře vyhneme. V pokračování článku si vše vysvětlíme ještě detailněji. Inspirovat se budeme například ze studií o dlouhodobě udržitelném výkonu u maratonců a obecně o vlivu únavy.

 

1/ Musíme to využít

Není lepší nápad, než tělo unavené z cesty protrénovat hned první den. Ideálně ještě v den příjezdu, často se tři hoďky stihnout dají! Jen tak si uděláme na konci soustředění součet a bude z toho krásné číslo.

Proflákanou zimu ale skutečně nedoženete první den. A pokud máte natrénováno, rozhodně to nechcete hodit do kanálu a po třech dnech napsat trenérovi „bolí mě kolena, co s tím?“.

Začněte v klidu, je třeba trénovat soustavně NEJEN po celou dobu soustředění, ale hlavně ho využít v dalším tréninku. Mít po soustředění týden volna je prostě ztráta času.

 

 

2/ Vracet se hladový

Jak přesně pojmout stravu si řekenem v pokračování. Nicméně, z objemového tréninku se nemáte vracet vyhladovělí. Fotky cyklistů, jak do sebe tlačí těstoviny hned po dojezdu ještě v oblečení, protože posledních 30km nikdo nemyslí na nic jiného než jídlo – tak přesně tohle patří ke zlaté klenotnici naší cyklistiky. Koneckonců nedělal jsem to v zásadě jinak, teď toho ale hořce lituji.

 

3/ Na dva bidony

Nedávno jsem o tom psal v kontextu psů, nicméně u lidí je třeba při zátěži doplňovat vodu i minerály. Pokud se vrátíte tzv. na „suchou držku“ a pak se to snažíte „dopít“, tak prostě hážete do kanálu cenné kilometry.

Pijde vodu, pijte ionťák. Vracejte se se z tréninku unavení sportem, nikoliv žízní a hladem.

 

vztah mezi critical speed a maximální tepovou frekvencí. prakticky jde o “odolnost”či “výdrž” – durability. Právě rostoucí TF v průběhu výkonu značí rostoucí metabolické náklady způsobené rozpadem biomechaniky

4/ Bez vybavení

Není lepší způsob jak přijít o tréninkový den defektem a nemít rezervu. Stejně tak prochladnout jen protože nemám vestu. V jarním najíždění se vyplatí počítat ale i s tím že je fajn mít dlouhé rukavice a minimálně návleky na kolena. Vyrazit bez nabitého telefonu je také hloupost a osobně doporučuji hodit si i pár papírových euro do řídítek za špunt. Nikdy nevíte, kdy se budou hodit a v ten okamžik, kdy si na ně vzpomenete mi budete děkovat.

 

5/ Ranní běh na pláž

Nastartovat metabolismus a tělo, že? Znáte to? Úplně nevím čemu by to mělo pomoci, vím ale zcela přesně čemu to škodí. Většinou jarní najíždění děláme kvůli tukovému metabolismu, takže začít den intenzitou a následně se naprat na snídani prostě není ideální.

Jedinou výhodou je ritualizace, denní režim a jakási kontrola těla co mě bolí a nebolí. Takže ideální formou je ranní procházka, pokud máte problém s technikou šlapání nebránil bych se ani vyjížďce na lehký převod. Také je to ideální příležitost na „protažení“. Ani ne tak klasický strečink, jako spíše protáhnout všechny klouby to krajních poloh. Prostě aktivace celého těla, nicméně bez intenzity v libovolném ohledu.

 

6/ Sladká snídaně

Tak nějak je to spojené s předchozím. Zkuste se vyvarovat koncentrovaných cukrů ze všech možných sladkostí, které často hotely v jižních zemích nabízí. Zařaďte každopádně nějakou formu vlákniny. Naopak před intenzivnějším tréninkem je třeba snídani překlopit více směrem do sacharidů a hlavně se nebát si je naložit do kapes na trénink.

 

7/ Obří večeře

Je pak často jen důsledkem ranní intenzity, sladké snídaně a hladového dojezdu. Teď je totiž ten okamžik, kdy to všechno doslova dožereme. Za ta léta co jezdím někam do tepla jsem viděl na večeřích neuvěřitelné věci. Nezapomeňte že typ  a časování jídla vychází z místních zvyklostí, tedy často velmi brzké vstávání a ranní aktivit a odpolední siesta spojená s relativně dlouhým aktivním večerem. Nacpat si bachor šestnácti chody všech typů jídel a vyvézt se výtahem na lůžko není optimálním řešením.

Večeří začíná každopádně zítřejší trénink, tak na to myslete. Pokud jedete do kopců, na snídani to už nestihnete, začíná se skutečně již večeří!

 

8/ Opalovací krém

Zima v našem prostředí je taková jaká je. Vylézt na první sluníčko a hned se spálit opět trošku zastresovat svoje tělo ještě více? Skutečně ne, stresujte ho sportem. Takže mazat!

 

Hubnutí a nehubnutí si rozebereme v pokračování. Myšlenkově se musíme zaměřit nejdříve na to co tím způsobíme a pokud už se rozhodneme hubnout, tak se musíme naučit pracovat s glykemickou křivkou.

Zajímá vás téma? série článků o vytrvalostním tréninku a právě najíždění

 

You may also like...

Napsat komentář