Trénink a nemoc

Máme už plně rozjetou sezónu kašlíků, teplot, nachlazení a nechybí nám samozřejmě rýma. Do toho nějaká ta chřipka či Covid. Do toho může přijít i něco bakteriálního původu. Prostě je chladno a ten sajrajt létá všude kolem nás.

Jak s tréninkem, když nás něco skolí?

Netrénujeme.

Otázka je jinde. Kdy a hlavně, jak intenzivně, znovu začít?

Je vcelku dobrý nápad umět číst vlastní tělo. A vnímat ho. Nejjednoduší zpětná vazba, kterou nám naše tělo dává (a kterou jsme schopni dobře vnímat) je tepová frekvence.

Podobně jako těsně před přetrénováním či silnějším přetížením. Rozsah naší tepové frekvence se tak nějak smrskává. „Neleze to nahoru“ je hodnocení na jedné straně škály, na té druhé pak „mám vysoké tepy“. A děje se oboje, nižší intenzita na vyšších tepech a naopak při maximální snaze to prostě nahoru nevyleze. Tempo na 120 tepech se mění na 140 tepů a naopak, maximální intenzita končí třeba na 170 tepech, místo obvyklých 200. Z rozsahu 80 tepů jsme najednou na 30 tepech.

Co se s naším tělem děje? Chování našeho srdce je vcelku dobrým ukazatelem našeho vnitřního stresu. Na straně nižší intezity nám srdce dává najevo, že to zas tak nízká intezita není – kumulativní stres je prostě vyšší. Na druhém konci je to do jisté míry efekt detréninku (nějakou dobu tam bylo volno na léčení), nejspíše doplněným o pokles objemu krve.

( téma ke čtení: https://journals.lww.com/acsm-msse/pages/articleviewer.aspx?year=2000&issue=02000&article=00012&type=Fulltext )

Kdy tedy a hlavně, JAK trénovat? Držet se původních a zdravých hodnot. Reálně se nám nijak nezměnilo nastavení našeho těla, takže jestliže máme vytrvalostní trénink do 140 tepů, pojedeme ho stále do 140 tepů. Jestli to bude znamenat to, že se jízda na kole stane téměř nemožnou, tak na kole nemáte co dělat. Máte si vzít boty a jít se projít.

Který konec se navrátí do běžných hodnot dříve? Většinou je to horní okraj, tedy že už se „vytepeme nahoru“ ale dole máme stále „trošku vyšší tepy“. A to je právě místo, kdy se vytepávat nahoru vůbec nemáte. Nejdříve je třeba srovnat tu spodní hranici a až následně se můžeme pustit do intenzit.

* *

Ztráta výkonnosti od dovolené je článek na podobné téma. Reálně se totiž nemusíte příliš bát, pokles výkonnosti není většinou až tak strmý a reálně se dá i vcelku dobře omezit. Dovolená nám sice umožňuje využívat plné škály tréninkových metod, ale udržet výkonnost i při nemoci se dá vcelku dobře.

Ztráta výkonnosti nejen o dovolené I.

You may also like...

Napsat komentář