Netradiční využití ketonů

Elixír pro Olympiádu. EPO. Tohle všichni dobře známe z let minulých, kdy se doping u všech vytrvalostních sportů točil právě kolem tohoto hormonu. Využití ketonů ale potenciálně nacházíme i právě na ovlivnění hladiny EPO v těle. Zde se samozřejmě bavíme o přirozené stimulaci erytropoetynu.

Dle této studie (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30363006/) může ketogenní strava způsobit nárůst hematokritu i koncentrace hemoglobinu. Pokud se to tedy neděje díky poklesu množství krevní plasmy, což je zřejmě také jeden z následků ketogenní stravy. Každopádně, více studií na toto téma a z mnoha různých směrů ukazuje, že zde nějaká souvislost existuje.

U intravenózního podání tomu tak bezpochyby je ( https://diabetesjournals.org/care/article/41/12/e152/36496/Ketone-Body-Infusion-Increases-Circulating )

Ale ono tomu je i nejen v laboratoři. ( https://journals.physiology.org/doi/epdf/10.1152/ajpendo.00264.2022 )  Tento závěr je velmi zajímavý a dostává využití ketonů do jiného světla. Nejen jako ochrana našich vlastních zásob, ale potenciálně i jako stimulace kvality transportu kyslíku krví.

V konceptu uvažování „marginal gains“, tedy zlepšování drobných věcí ve větším množství, které vede k velkým změnám, je to možná trefa do černého.

  • Ketony PO zátěži mají vliv na nárůstu přirozené hladiny EPO (což nicméně neznamená nutně, že budete mít hematokrit přes 50 🙂 )
  • Ketony PŘI/PO zátěži nám “ochraňují” naše energetické zásoby

Tyto dva body jsem rozvedl na blogu již několikrát. Studie nezmiňují zatím žádné další pokračovávání (praktické), každopádně aby vše fungovalo v prvním bodu, musíme mít dostatek “materiálu” pro výrobu krvinek. Ve druhém bodě jde pak o obecnou práci s množstvím glykogenu v našich zásobnících. Primárně jde tedy o výživu.

Z hlediska pyramidy a eefektivity využití zdrojů jsme tedy zase na začátku – aby to mělo alespoň nějaký smysl, je třeba mít v pořádku primárně obecnou výživu. Zažil jsem sportovce, který odjížděl na vysokohorské soustředění s cílem zlepšení transportu kyslíku krví. Při odběru krve a kontrole hladiny železa se zjistilo, že je prakticky anemický. V kurzu Sám sobě trenérem zmiňuji pak zase jiný podobný příběh. Žena, problémy s menstruací a doporučení od lékaře k suplementaci železem. Nikdo jí ovšem neřekl, že pokud si dává železo k snídani společně s hrnkem kávy, tak nějak to mohla spláchnout do toalety rovnou.

Fruktóza přeměněná na laktát nám posunula měření v extrému až na 2,2mmol hodinu po jídla. Tak nějak si sedíte na pohovce a podle standardních tabulkových hodnot jedete někde v Z2. Na druhou stranu si pamatuji jsem na zátěžový test měl jednou přijít nalačno. Málem jsem jim tam omdlel… Vše je třeba brát v kontextu! A v kontextu stravy především!

Každopádně, na tomto případu je krásně vidět jak čistě s manipulací se stravou manipulujeme se vším. Zmíním ještě jednu zajímavou studii, ze které vypíchnu jen jeden obrázek. Studie porovnávala způsoby stravování a hodnotila výslednou “náladu”. Vliv sníženého množství sacharidů a/nebo cukrů. Jsme na sportovním webu, takže si všimněte hladiny laktátu.

*  *  *  *  *

Baví Vás téma sportovních studií? Překlady zajímavých věcí, komentáře a souhrny dávám do vlastní kategorie.

Na téma ketonů je zde také vcelku pestrý obsah

 

 

 

You may also like...

Napsat komentář