Glukóza v krvi #1

Stejně jako proběhl menší seriál článků o Strydu, proběhne menší seriál článků na téma glukózy v krvi.  A startujeme právě tímto úvodem.

 

Efektivní trénink se dívá na tělo z pohledu systémů. A pokud víme, jak funguje který systém, víme jako trénovat. V minulosti jsem se věnoval zejména cyklu kyslíku – který měřím přes VO2Master, tři moxymonitory, běžný měřák tepu a pulsní oxymetr.  (Chcete znát křivky? Stavte se na měření)

 

Ale je něco, co je výkonu ještě blíže. A opět, nejde o lepší či horší měření, jde prostě o měření něčeho jiného. Obecnou teorii přeskočím, v krátkosti je něco málo třeba na webu Enervitu.

Měřit hladinu glukózy bodovým vpichem a odběrem z prstu, jako to dělají už dlouho diabetici, je vcelku fajn možnost. Nicméně, sportovci mají trošku jiné cíle – právě třeba efektivní trénink.

A to jsme u potřeby znát kontinuální křivku hladiny krevní glukózy. Což je například i jeden z problémů koncepce laktátových testů, bodové měření je prostě horší jak kontinuální. A pokud máme tedy kontinuální data o kyslíku ve svalu přes MoxyMonitor, je určitě dobrá myšlenka informace doplnit o kontinuální měření paliva.

Glukózy.

V čem je pro sprotovce problém? Máte málo a nemůžete jet. Máte moc a tloustnete. Nějaký zásobník glykogenu máme ve svalech, něco v játrech ale jakmile máme přebytek glukózy – někam se dát musí. Což není zcela ideální.

Teorie je naprosto jasná. Víme kolik glukózy umíme zpracovat, víme že s fruktózou se to mění a víme také jak se vyplavuje inzulín. Také víme, že tep mají lidé 72 a maximální tepová frekvence je 220-věk. (???) Přesně tak, v průměru ano, ale ten průměr moc sportovců není. Takže myšlenka individualizace dle tepu je zde jasná. Stejně tak se nabízí invididualizace dle metabolismu.

Jak rychle reaguje inzulín?

Kdy se máme najíst?

A kolik? A čeho? Jaký GI?

Otázek je hodně a díky existenci (kontinuálně měřících) “nastřelovacích” zařízení máme možnost, individualizovat právě i metabolismus.

 

Edit:

Ještě doplním že primárním cílem kontinuálních měřících zařízení je samozřejmě monitoring diabetiků, kteří se tak zbavují nutnosti právě vpichů do prstu.

 

 

You may also like...

Napsat komentář