Glukóza v krvi #2

Jak probíhá testování? Připadám si jako jehelníček.

Pro validaci a kontrolu si kontroluji již nějakou tu dobu krevní cukr odběrem z prstu. Plus zmíněný pod, který zaznamenává hladinu cukru kontinuálně.

Úvodem je třeba říci, že jsem vcelku trvale na stravovacím režimu velmi blízko low-carb. Nijak striktní nejsem, včera večer jsem si oloupal grep : D.  Ale v obecné rovině, sacharidů moc nejím.

Každopádně, určitě měření glukózy přidám k zátěžovým testům. Pracuji na nějakém smysluplném protokolu, s čímž ještě pokračuji níže. Proč?

Aktuálně umím velmi dobře změřit kompletní cyklus kyslíku. Vím kolik vzduchu sportovec ventiluje, vím jaký má tep, vím kolik kyslíku má v pracujících i nepracujících svalech. Pokud přidáváme krevní glukózu, dostanu informaci i od metabolismu, kterou jsem neměl.

Lze tak velmi dobře validovat výsledky směrem k výkonu. Nezmínil jsem totiž klasický wattmetr. Absolutní číslo výkonu se v testech totiž mění – někdy je forma, někdy je zima, někdy byl před testem těžší a jindy lehčí trénink.

To je totiž velký problém všech zátěžových testů v laboratoři. Chybí tam srovnání s ostatními – pokud např. závod zajedu, vím že dosažené výstupy z wattmetru patří určitě k tomu lepšímu co umím. Poznám to i podle pocitu.

V laboratoři víme „prd“. Většina testů nemůže skončit „dobře“ – vždy jedeme do nějakého „maxima“, ať jím je už cokoliv a v reálu nevíme, jestli by to šlo lépe nebo ne. Jestli to bylo ovlivněno tím, co jsme jedli včera, předevčírem či k snídani.

Nalepený pod a monitorech krevního cukru pár dní před testem nám dodává ale krásný obraz nejen o vlastním výkonu, ale i o fungování právě metabolismu.

Díky časově proměnné můžeme pak klasický laboratorní test rozšířit o field test či nějaký FTP test, stejně tak kontrolu tréninku nalačno i po jídle.

 

Takže jak to zatím probíhá?

Intenzitu běhu kontroluji Strydem, ale protože na kole mám lepší schopnosti, musel jsem občas i na kolo. Intervaly jako takové pak kontroluji trojicí moxymonitorů. S VO2 Masterem (maska na puse, kontrola dýchání) se mi moc běhat nechce ale pár kratších úseků jsem si s tím odběhl.

Zaznamenávám jídlo a krevní glukózu, plus tedy veškerý pohyb.

Různě střídám různé tréninkové prvky, od krátkých sprintů po delší velmi pomalejší běhy. Dal jsem jak právě ty delší běhy ale i několik sprintů nalačno. Střídám i denní dobu, něco ráno a něco večer. Reálně jsem zhruba v jedné třetině plánu, co chci odběhat/odjezdit.

Aktuální LC stravu chci v druhé polovině nahradit více sacharidovou a vše vlastně ještě jednou zopakovat.

Cílem je kontrola tréninkových metod a přípravy na závody, i té akutní předzávodní – tedy zahřátí. Validace časů odpočinku a kontrola subjektivních dat se skutečností.

Zatím to vypadá velmi dobře 😊

 

 

 

 

 

 

 

 

You may also like...

Napsat komentář