Trénování online

Tvrdou ranou pro profesi trenéra se stalo trénování online. V dnešní době je velmi populární toho moc nedělat, stačí si zapnout televizi a hned vidíte, jak se dá vlastnit břišní svalstvo tvaru buchet od babičky cvičením na „super stroji“ jen patnáct minut denně. To že k tomu musíte uběhnout denně deset kilometrů a nejíst jako prase? To se do reklamy nevešlo. Obdobně funguje trénování online. Bez znalosti sportovce a jeho denního sledování a pozorování při tréninku se nedá dosáhnout smysluplného trénování.

Trenér. Kdo to je a čím se vlastně zabývá? Na tréninku je vždy o něco dříve jak sportovci a připraví náčiní, auto, materiál… prostě připraví podmínky pro výkon sportovce. V průběhu tréninku opravuje a dozoruje trénink a učí svěřence potřebným znalostem. Ať už je to správné provedení nějaké techniky tak v našem cyklistickém případě prakticky vše od nastavení správného posedu po techniku šlapání. Večer se pak musí zamyslet nad dalším plánem s ohledem na dnes proběhlou tréninkovou jednotkou.

Nebo ještě jinak

V minulosti byla profese trenéra vážená a důležitá. Dnes tomu tak zcela jistě není, trenérem je dnes „kdejaký pučmidrát“ a snižován vlastní ceny psaním (resp neustále se dokola opakujícím kopírováním) plánu za tisícovku na měsíc tomu moc nepřidává.

Prakticky se lze věnovat maximálně patnácti sportovcům. Tak aby měl trenér přehled o všech problémech, výkonných a stíhal i vše evidovat a plánovat. A to jen u velmi sourodé skupiny, stejně starých i podobně výkonných sportovců s podobným závodním programem. Za jakou mzdu bude trenér ochoten dělat takovou práci je individuální otázkou pro každého z nás.

Než si proto koupíte nějaký ten tréninkový plán online, zkuste se zamyslet do jaké míry jde o aplikaci CTRL+C a CTRL+V a jak hodně se daný člověk zamyslel než Vám něco takového prodal.

Rámcově má plán na rok či měsíc samozřejmě smysl, ale každý jeden trénink je třeba upravit podle minulých. Prototože málokdy se tělo chová podle plánu..

 

EDIT: finanční poznámka

Přišel sportovec a že by chtěl abych ho trénoval.

“Jak si to předtavuješ, jakou službu očekáváš”, ptám se já.

“Každé pondělí dát dohromady plán,průběžně ho konzultovat a upravovat. A ideálně se občas i vidět. “.

“Takže takové 3 týdně?”, ptám se já.

“Tak nějak.”

“Dobře a jaký máme rozpočet?”, ptám se opět já.

“No těch 1500-2000,- na měsíc”.

“Takže jsem v tom za nějakou tu stovku na hodinu, že?”

 

A proto online trénink nemůže fungovat. Pokud očekáváte kvalitní službu, spočítejte si kolik hodin práce trenéra si kupujete a na kolik si ho ceníte. Spočítejte si také nějaké to “nářadí”, ať už jsou to trenérské účty na TrainingPeaks či prostě vzdělávání…   Výsledkem plánu za 1500 na měsíc může být jen a pouze ctrl-c ctrl-v plán na úrovni prodovačky v Lidlu. Není to nic špatného, jen se zde často nepotkává očekávání s výsledkem.

 

To je už skutečně lepší věnovat se vlastnímu vzdělávání nebo investovat do soustředění. 

 

You may also like...

2 Responses

  1. 31.7.2015

    […] Jako sportovec jsem měl s psaním tréninkového deníku problémy, asi jako každý. Jako trenér si zapisuji všechno. Zkoušel jsem několik způsobů, nakonec jsem ale stejně skončil u papíru. Nechci podporovat systém tréninků dne náhody, nebo metodou ctrl+c. […]

  2. 4.8.2015

    […] Pokračování článku o trénování online. […]

Napsat komentář