5 největších chyb zátěžového testování

Blíží se sezona, tak hurá na testy! Cyklistické never ending story nabírá koncem února každoročně na obrátkách. Dnes tedy krátké zamyšlení nad „testováním“. Vlastně jsem to ale už jednou psal.

1 – nevíte co měříte
Ve světě exaktních čísel a vstupu na relativně vědecké prostředí v „laborce“ jsou na místě i vědecké přístupy. A věřte nebo nevěřte, ale u měření musíme být schopni dopředu říci co vlastně měříme, jak to budeme interpretovat a vůbec vlastně skoro znát výsledek předem.

2 – není to jen „laborka“ ale i venkovní ostrý test
Je bezvadné mít výborné ukazatele na ergometru, ale k reálnému výsledku v závodech to může mít dost daleko. Takže je dobrým nápadem provést i „field“ testy. V minulosti často používané pojmy „kontrolní časovka“ či „kontrolní závody“ se bohužel lehce z cyklistiky vytrácejí. S dnešními možnostmi měření jsme o celé světelné roky dále.

3 – test jen výkonnosti
„Všechno nejlepší, ale hlavně to zdravíčko“, si často přejeme mezi sebou. Zůstává mi pak záhadou, proč lidé investují třeba do wattmetrů, ale zátěžové EKG je jaksi stranou. A platí to nejen u mládeže!

4 – špatný protokol
Když už se tedy omezíme na tu výkonnost, důsledkem bodu 1 je stanovení protokolu. Můžeme testovat klasickou „rampou“ s nárůstem zátěže po minutě, pěti či třeba každou osmou minutu a doufáme v nějaký ustálený stav. Můžeme jet 5-1-5 test, kdy sledujeme vlastně spíše chování těla po pauze. Můžeme jet ale i klasický all out test, třeba Wingate a dokonce si ho dát vícekrát za sebou.

Možností jsou mraky. Nejdříve je ale nutné si říci, co chci ale změřit a podle toho stanovit plán, protokol.

5 – máme to za sebou, život jde dál
Když už jste vynaložili tu energii, finance i čas na nějaký ten test, není od věci se podle jeho výsledků zařídit. Ale to je právě už v bodě 1. pokud vlastně nevím, co očekávám, těžko se podle toho chovat.

6 – bonusová chyba
Napadá mě ještě množství dalších, nicméně ta zásadní je v přeceňování všech testů. Stačí drobná chybka, třeba špatně odebraný laktát a test je v kopru. Každý vědec musí relevantní test umět zopakovat, pokud něco měříte jen jednou či dvakrát ročně, nepřeceňoval bych dosažené výsledky.

Takže, stanovte si cíl, co chcete změřit, změřte to a uvědomte si ještě jednou co jste změřili. Většinou zůstane více otázek než odpovědí, jedním testem nelze změřit vše od biomechaniky přes metabolismus, VO2max a maximální výkon na 5s. Plus samozřejmě všechny možné i nemožné prahy.

You may also like...

1 Response

  1. 21.9.2018

    […] 5 největších chyb zátěžového testování […]

Napsat komentář