3+1 lepších sportovních předsevzetí

  • 1 Budu příští rok víc trénovat

Jasně. Když se chci zlepšit, většinou musím trénovat víc. Zkusme to ale posunout ještě o krůček dál a říci si, že budeme trénovat lépe. Samozřejmě můžeme trénovat více, ale prvním předsevzetím by mělo být skutečně trénovat lépe.

Druhým prvním předsevzetím budiž ještě druhá strana mince. Pokud chci trénovat více, měl bych i více regenerovat. A opět, netřeba více, pokud to bude lépe.

 

 

  • 1.1 Budu příští rok lépe trénovat

Už lepší předsevzetí můžeme stále ještě vylepšit. Začít musíme tím, že si řekneme co je to „lépe“. Budeme muset provést analýzu toho, co jsme dělali letos. Mrknout do deníku, podívat se na Trainingpeaks či Stravu, zhodnotit a tak. Nejlépe objektivně, takže by bylo fajn si k tomu někoho přizvat.

 

  • 2 Splním ten a ten cíl (něco konkrétního, znáte to…)

Každý má nějaké cíle, každý má nějaké sny. Jestli chceme ale svoje cíle splnit, musíme mít plán. A pokud máme plán a skutečně ho chceme dosáhnout, není prostor pro nějaký plán B. Není prostor pro vágní cíle „chtěl bych něco zajet“. Cíl musí být konkrétní a podle něj musíme udělat jasný a srozumitelný plán.

 

 

  • 3 Budu příští rok lépe jíst

Výživa je bezpochyby základem sportovní výkonnosti. Hodně se o tom mluví, hodně se o tom píše ale málo se toho dělá. V podcastu s Robertem Kleinerem zazněla krásná věta: „každý by chtěl mít bezvadný tukový metabolismus, ale málokdo je pro to ochoten něco podstoupit“.

Stejně jako u tréninku, i u výživy platí stále to samé. Cíl musíme konkretizovat. Pokud se pod slovem „lépe“ skrývá několik desítek „hříšných“ návštěv ve fastfoodu, budeme hledat jistě jiné řešení, než když chceme snížit objem sacharidů ve stravě. První případ je obdobný spíše prohibici, druhý pak vede směrem analýzy jídelníčku.

Každý jsme originál a každému může sedět trochu jiná strava. Někomu může pomoci sacharidová manipulace směrem low-carb, pro jiného by to bylo natolik mentálně náročné, že by se jen zhoršil.

Takže to lepší předsevzetí? Budu jíst tak, abych „něco“ zlepšil. Za „něco“ si každý dosadí to své – ať už tukový metabolismus či třeba zdravotní stav celkově. Mimochodem, správná cesta vede směrem k nezpracovaným potravinám – základním věcem. A když u toho snížíme množství sacharidů, jedině dobře.

 

 

A teď to čtvrté plusové…

  • Budu konzistentní.

Vynechal jsem „příští rok“. Máme před sebou poslední čtyři dny tohoto roku. Proč začínat s předsevzetím prvního či třetího (budu se víc učit). Začít můžeme už teď.

 

Sednout si na zem a udělat deset leh-sedů. A trénovat více!

Vykašlat se na leh-sed a udělat lepší cvik. A trénovat lépe!

Vzít si papír, tužku a svůj plán si napsat. Plán, který není na papíru, jako by nebyl.

S tím jídlem to je složitější, někdo to cukroví dojíst musí, že?

 

Téma spojování cukroví a „odpočinku“ je pak na samostatný článek o motivaci. Dost se tomu věnuji na trenérském školení, nicméně to cukroví skutečně dojídat nikdo nemusí.

 

Pokračování s praktickým tipem ke každému kroku – jako prostě konkrétně 🙂

 

You may also like...

Napsat komentář