Giro v Praze?

Každý cyklistka se rozpývá nad možností  a úvahou, že by u nás startovalo Giro. Rozebírají se varianty etap, místa startů a průjezdů. Jediným problémem se jeví dostatek peněz, ale to by se snad sehnalo, při dobré vůli. Něco od sponzorů, něco od měst, krajů, svazu…

Byla by to ohromná podpora domácí cyklistiky. Při troše štěstí by na startu mohlo být i vcelku solidní domácí zastoupení. No prostě jen samé životní jistoty a pozitiva.

Já osobně jsem ale zásadně proti.

Jsme na to totiž připraveni? Podpora cyklistiky, okej. Jenže máme dostatek trenérů, materiálu a zázemí pro děti? Protože ono by to zřejmě přilákalo větší množství dětí. A přestože existují jisté problémy s náborem dětí, jsme schopni zareagovat a absorbovat zvýšení zájmu o náš sport ve větším měřítku?

Hned v druhém sledu jsou pak finance. Každý kraj má nějaký rozpočet, stejně tak ministerstva a města či firmy. Stálo by to hroznou raketu. Což o to, věřím tomu, že by se to sehnalo. Ale tak nějak tuším, že by se pak už nedostalo na menší regionální akce – Okolo Jižních Čech, Czech Tour, Regionem Orlicka…  Ti všichni by určitě přišli o nějakou tu korunu, možná by dokonce nedostali nic. Protože by se čerpalo stále ze stejných kapes a pochybuji že by se to dorovnalo či dokonce navýšilo ze sponzorských peněz. Čímž bysme opět razantně ublížili domácí cyklistice, protože naše etapové závody, to “torzo” co nám tu zbylo, bysme měli chránit jako oko v hlavě!

A ve třetím sledu? Nezapomeňme na finance! Aby bylo možné absorbovat zájem o silniční cyklistiku, chtělo by to skutečně být připraveni. Nejen z mého pohledu práce s mládeží, ale i obchody a celá komerční sféra. A zatímco komerční sféra je velmi pružná a rychlá, vše státem podporované má rychlost změny minimálně dva roky.

Nicméně to neznamená, že je to celé hloupý nápad. Naopak – jen si nemyslím že na to budeme v nejbližších letech připraveni, tak, aby se vynaložené finanční prostředky vrátili a zapůsobili jako akcelerátor. Myslím, že v tomto závodě by to dopadlo ve smyslu “přepálili start” nebo “podlehli vlastnímu tempu“.

Edit: Na RC se objevila zmínka že tyto snahy jsou zatím ukončeny. Pokud by ale vyšlo 2018, myslím že by se při troše snahy dalo vykřesat již trochu toho efektivního přínosu.

 

 

You may also like...

Napsat komentář