Odměna, výhra a specializace

Každý chceme odměnu.

Jdeme do práce a očekáváme, že dostaneme nějaké peníze.

Proto se chováme tak, aby s námi byl šéf spokojený. Nebo jdeme jinam, což je pak kapitola jiná.

Ale z principu tu máme nějakou činnost a za ní dostováme odměnu. Když nám to jde dobře, je odměna větší.

 

To “jde nám dobře” určuje šéf. Z principu kapitalismu se snaží ze zaměstnanců vymačkat maximum.

 

Tohle je asi všem jasné. O principech odměn a trestů jsem už dával video.

 

KDYŽ JE TO JASNÉ, PROČ PROBOHA ODMĚŇUJEME NĚCO, CO VE FINÁLE NECHCEME?

Děsně se divíme, že naši sportovci dostávají v pozdějších kateoriích klepec. V mladších nám to jde, ještě jsme je totiž nestihli systémově zničit. Jakmile řekneme malým sportovcům “nestřídej” – zajede definitivně lepší výsledek. Ale naučili jsme ho závodit pasivně.

Pokud mu řekneme ale “útoč, co to jde”, je velká šance že závod nedokončí. Pokud přijde trest (tváříme se kysele), už to nikdy neudělá. Pokud přijde odměna (pochvala), bude příště útočit znovu.

 

 

Možná je to v nás, jako v národě. Ale máme tendenci vše průměrovat. Nastrkáme děti do jedné třídy a ty chtré trošku srazíme dolů, ty slabší posuneme díky nim trošku nahoru, ale v zásadě nikdo pak v ničem nevyniká. Nechápu to ani ve školství, ale rozhodně to nechápu ve sportu. Zde to totiž je o….

Tady je past!

Pokud řekneme, že je to vynikání – budeme tlačit na úspěch a potažmo řekneme dětem, ať nestřídají. Ať mají dobrý výsledek. Ať to někam dotáhnout.

Ale je to musí hlavně bavit! (viz článek o tom, proč nedávat dřepy za trest)

A je paradoxně mnohem jednodušší docílit zábavy, než výsledku. Všichni mohou být spokojení, pokud budou pochválení za aktivitu přo závodě. Ale jen jeden bude pochválen za vítězství.

A tady je to zásadní a nejhlubší – “spokojen” vs. “pochválen”. Přestože je v odborných kruzích psychologů boj o vnitřní X vnitřní motivace, jeslti to vůbec lze atd. ale my si řekněme, že je lepší to vnitřní. Ta spokojenost, bez závislosti na pochvalách a vnějším prostředí.

20 dřepů a kliků

You may also like...

Napsat komentář