Hladovějící sportovec

Dnešní okénko k výživě nepřinese nic nového, převratného nebo originálního. O to horší je, že následující informace vštěpuji sportovcům neustále a bohužel jak mám pod kontrolou trénink, výživu mládežnických sportovců mám pod kontrolou jen na soustředěních. Někdy je to peklo.

Přišel nedávno jeden sportovec na závody a odpadl po několika málo minutách závodu. „Co se stalo?“, ptal jsem se a očekával jsem nějaký technický problém. „Seklo mi, totálně“.

Vyčerpat energetické zásoby prakticky ihned po začátku závodu je téměř nemožné, ještě vzhledem k tempu jakým se vyrazilo. Takže selským rozumem lze dojít k závěru, že pokud spotřeba nebyla nijak extrémní, musel být problém na straně zásob. Inu, nechal jsem milého sportovce sepsat si jídelníček za posledních několik dní.

Sečetl jsem si odhadem základní věci jako bílkoviny a tuky a nevypadalo to tak hrozně – toho jídla byla ale nějak hodně, takže jsem zaostřil i na levou stranu onoho papíru, kde se skrývaly názvy dnů. Ahaaaaa! Ten denní příjem bílkovin byl ok, on  byl ale rozvržený do celého týdne!

Strava jen z „cukrů“

Bohužel v našich zemích je poměrně zmatek v názvosloví a lidé nedokáží moc rozlišit mezi cukrem a sacharidem. Existuje mnoho názorů na to, v jakém poměru je třeba přijímat živiny, aktuálně se já osobně přikláním spíše k low-carb teoriím. Prakticky ale neexistuje doporučení high-carb! A i na konci článku uvedený příklad je velmi konzervativní mimochodem.

Zpět k našemu sportovci, snídal nějaké lupínky což považuji za variaci na cini minis, pšenici v cukerném  nálevu. K obědu těstoviny, nějaké to pečivo s mermeládou se tam objevilo, pak nějaké brambory. V celém týdnu byl i jeden jogurt a tuším že i jeden tvaroh. Pár plátků šunky. Poměrně dost zeleniny a ovoce. Zalité slazenou minerálkou.

Ten člověk prakticky hladoví!

Bez ohledu na libovolné teorie stravování, sportovec (a mládežnický sportovec extra) buduje svaly. Na to jsou potřeba nějaké zdroje a tím zdrojem jsou bílkoviny. Přijde mi zcela zvrácené stravovat se jen sacharidy a po tréninku do sebe nasypat BCAA (což jsou naštěpené bílkoviny) v tabletách.

Jezte maso, vajíčka, luštěniny, ořechy, ryby…

Když vynechám tuky, součet bílkovin které potřebuje tělo zmíněného sportovce na den je v téměř půl kile hovězího masa!

Je zcela jasné, že napasovat do sebe denně půl kila hovězího je nesmysl, ale toto množství je třeba rozložit do celého dne – právě ve formě vajíček, oříšků, šunky, másla atd.

 

No a pak je tu druhý příběh

Přesouváme se na akci reprezentantů, kteří obdrželi jistý finanční obnos a na večeři míří samostatně. Já musel jet nakoupit ten jogurt, šunku a vločky na snídani :).  Večeře mě tak stála o něco více, než jsem původně plánoval. Jak jsem zmínil to hovězí, tak to vzali doslovně a hned tam přistál tataráček. Stravitelnost je pak jiný příběh, ale druhý den i ten ceasar salát s kuřecím masem je lepší jak nějaká pizza politá kečupem.

Je to tak, že ti úspěšní jedí bílkoviny, nebo ti co jedí bílkoviny, jsou úspěšní?

 

Nedávno mi přistál na mailu i klasický text o výživě z prostředí cyklistiky, kde je obecně doporučováno (ehce!) vyšší zastoupení sacharidů. Sacharidů. Ještě jednou, sacharidů. To je rýže, ne donut!

Myšlenkou tak byla hlavně kvalita potravin, ale to si nechám zase na jindy, i když svým sportovcům jsem to hodil v originále – alespoň si něco přečtou anglicky 🙂

 

…………………………………….

pozn. pod čarou:

tréninku věnujete několik hodin denně, ale i Formule 1 daleko nedojede bez paliva. A naopak, načerpejte pořádné palivo do stařičké Škody 120 a pojede skvěle! Proč si kazit výkonnost jen tím, že se budete cpát odpadem a ne palivem.

 

 

You may also like...

Napsat komentář