Metastudie – časovkářská pozice

V nadcházející sérii článků budeme vycházet z několika studií (odkazy níže) a mého vlastního měření.

K dispozici máme data trénovaných i netrénovaných sportovců. Měřila se spotřeba kyslíku ale i celkový podávaný výkon, stejně tak jako změny FTP v závislosti na pozici na kole. Veškeré měření probíhalo v identickém rozložení – porovnáváme výkony, kdy se sportovec drží „za páky“ na silničním kole a pak výkon podávaný na vlastním časovkářském kole. Zde je důležité to „vlastním“, protože na základě studií by pak mělo dojít k optimalizaci posedu.

série článků vychází z trojice studií

Moje vlastní měření začalo pak už velmi dávno. Problematika mě velmi zajímala vždy, už svou dlouhodobou maturitní práci z fyziky jsem zaměřil na cyklistiku. Mimo jiné jsem jezdil opakovaně kopec dolů a měřil rychlost, na které se ustálím. Takový dětský aerodynamický tunel.
Dnes už mám trošku lepší data, ale to nemění nic na tom, že hledání rovnováhy mezi aerodynamikou a schopností podávat výkon je stále velmi těžké.

Tento obsah je zařazen do PREMIUM ZONE. Předplatit si je možné články nebo bonusové pokračování podcastu, i samostatně. Samozřejmě tím podpoříte i kompletní tvorbu ať už zde na blogu či na Facebooku a InstagramuProsím . Nemáte přihlašovací údaje? Registrace

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*