Metastudie – časovkářská pozice

V nadcházející sérii článků budeme vycházet z několika studií (odkazy níže) a mého vlastního měření.

K dispozici máme data trénovaných i netrénovaných sportovců. Měřila se spotřeba kyslíku ale i celkový podávaný výkon, stejně tak jako změny FTP v závislosti na pozici na kole. Veškeré měření probíhalo v identickém rozložení – porovnáváme výkony, kdy se sportovec drží „za páky“ na silničním kole a pak výkon podávaný na vlastním časovkářském kole. Zde je důležité to „vlastním“, protože na základě studií by pak mělo dojít k optimalizaci posedu.

série článků vychází z trojice studií

Moje vlastní měření začalo pak už velmi dávno. Problematika mě velmi zajímala vždy, už svou dlouhodobou maturitní práci z fyziky jsem zaměřil na cyklistiku. Mimo jiné jsem jezdil opakovaně kopec dolů a měřil rychlost, na které se ustálím. Takový dětský aerodynamický tunel.
Dnes už mám trošku lepší data, ale to nemění nic na tom, že hledání rovnováhy mezi aerodynamikou a schopností podávat výkon je stále velmi těžké.

 

Pokračování je zařazeno do Premium zone.

Premium zone obsahuje veškerý obsah zde publikovaný, včetně všech článků, videí i podcastů. Členství je měsíční a lze kdykoliv zrušit.

Za jednu měsíční platbu lze tedy vše přečíst a shlédnout, budu ale samozřejmě rád za kontinuální a pravidelnou podporu tohoto projektu o tréninku.

Cena podcastů je 60,- Kč měsíčně / cena komletního blogu je 500,- měsíčně

Tags:

You may also like...