Kolektivní vina

Stávající geopolitická situace přináší zamyšlení nad principem kolektivní viny. Je správné zakázat všem sportovcům z Ruska soutěžit na mezinárodních soutěžích a naprosto tak uplatnit kolektivní vinu?

Argument, že kolektivní vina je nefér a sport by měl být fér je určitě důležitý. Kolektivní vina fér rozhodně není. Kolikrát kdo zažil, že celá třída ve škole byla trestána za prohřešek jednoho blbce, který hodil židli z okna? Já tohle zažil a fakt je ten, že se tyhle věci zpravidla nevyšetří. Třída tak nějak mlčí, protože s tím kreténem stejně bude muset vycházet. Učitel také není blbec a vcelku přesně ví, kdo tu židli tím oknem prohodil.

Tady kolektivní vina fungovat nebude, to je pravda. Třída ví, že házet židle z okna se nemá i bez toho, že jsou všichni hodinu po škole.

A tohle je přesně ten bod, který je důležitý.

Každá kapka tlaku se počítá.

Získat hodinu ve škole navíc, to není výhra ani pro učitele. Ve škole je ale malá pravděpodobnost, že by ten dement, co to hodil, hodil obratem další. Proto se to nevyplatí.

Každá kapka tlaku se ale počítá.

Jestli systematický tlak ZE VŠECH stran zkrátí válku byť jen o pět minut a zabrání vystřelení byť jen jediné rakety, která nedopadne třeba do obytné zástavby, jestli tohle pomůže – tak se to vyplatí! Tlak zákazu sportu je samozřejmě velmi malý. Stejně jako psaní recenzí restauracím přes Yandex.ru mapy – (btw podléhá to schválení a neschvalují to). Sportovat si může každý v nejbližším lese či na dvorku.

Tady jde o důležitější věci.

Stejně je to u omlouvání mladíků, co prý nevěděli kam jedou. Kecy. Když potkáte první vyhořelý tank, první rozbombardované město, asi už to tušíte. Krom toho, chytrý telefon mají i útočníci.

Takže ano, vykázat je z každého sportu. Vykázat je odkudkoliv to půjde, protože každá kapka se počítá a na fér hru se nehraje. Ano, bezpochyby to způsobí osobní tragédie a nefér osočování. Ale to že si někdo nezabruslí na ledě, to fakt nevyrovná jediný lidský život.

 

You may also like...

Napsat komentář