Blíží se sezona, tak hurá na testy! Cyklistické never ending story nabírá koncem února každoročně na obrátkách. Dnes tedy krátké zamyšlení nad „testováním“. Vlastně jsem to ale už jednou psal.

1 – nevíte co měříte
Ve světě exaktních čísel a vstupu na relativně vědecké prostředí v „laborce“ jsou na místě i vědecké přístupy. A věřte nebo nevěřte, ale u měření musíme být schopni dopředu říci co vlastně měříme, jak to budeme interpretovat a vůbec vlastně skoro znát výsledek předem.

2 – není to jen „laborka“ ale i venkovní ostrý test
Je bezvadné mít výborné ukazatele na ergometru, ale k reálnému výsledku v závodech to může mít dost daleko. Takže je dobrým nápadem provést i „field“ testy. V minulosti často používané pojmy „kontrolní časovka“ či „kontrolní závody“ se bohužel lehce z cyklistiky vytrácejí. S dnešními možnostmi měření jsme o celé světelné roky dále.

3 – test jen výkonnosti
„Všechno nejlepší, ale hlavně to zdravíčko“, si často přejeme mezi sebou. Zůstává mi pak záhadou, proč lidé investují třeba do wattmetrů, ale zátěžové EKG je jaksi stranou. A platí to nejen u mládeže!

4 – špatný protokol
Když už se tedy omezíme na tu výkonnost, důsledkem bodu 1 je stanovení protokolu. Můžeme testovat klasickou „rampou“ s nárůstem zátěže po minutě, pěti či třeba každou osmou minutu a doufáme v nějaký ustálený stav. Můžeme jet 5-1-5 test, kdy sledujeme vlastně spíše chování těla po pauze. Můžeme jet ale i klasický all out test, třeba Wingate a dokonce si ho dát vícekrát za sebou.

Možností jsou mraky. Nejdříve je ale nutné si říci, co chci ale změřit a podle toho stanovit plán, protokol.

5 – máme to za sebou, život jde dál
Když už jste vynaložili tu energii, finance i čas na nějaký ten test, není od věci se podle jeho výsledků zařídit. Ale to je právě už v bodě 1. pokud vlastně nevím, co očekávám, těžko se podle toho chovat.

6 – bonusová chyba
Napadá mě ještě množství dalších, nicméně ta zásadní je v přeceňování všech testů. Stačí drobná chybka, třeba špatně odebraný laktát a test je v kopru. Každý vědec musí relevantní test umět zopakovat, pokud něco měříte jen jednou či dvakrát ročně, nepřeceňoval bych dosažené výsledky.

Takže, stanovte si cíl, co chcete změřit, změřte to a uvědomte si ještě jednou co jste změřili. Většinou zůstane více otázek než odpovědí, jedním testem nelze změřit vše od biomechaniky přes metabolismus, VO2max a maximální výkon na 5s. Plus samozřejmě všechny možné i nemožné prahy.